Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Pół miliona kont wyparowało

Z danych banku centralnego wynika, że w I poł. tego roku banki zamknęły niemal rekordową liczbę rachunków osobistych

Na koniec czerwca działające w Polsce banki prowadziły 38 mln rachunków rozliczeniowych klientów indywidualnych. To o 500 tys. mniej niż na koniec ubiegłego roku oraz o 700 tys. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Z dostępnych danych wynika, że w dotychczasowej historii tylko dwukrotnie spadki były większe: w I poł. 2006 roku, kiedy liczba kont zmniejszyła się o 1,3 mln, oraz w I poł. 2009 roku, kiedy odnotowano spadek o 800 tys.

Przeczytajcie także: W ciągu roku zniknęło prawie 500 placówek bankowych

Eksperci Narodowego Banku Polskiego, którzy przygotowali statystyki, dowodzą, że zmniejszająca się liczba rachunków osobistych to zjawisko negatywne i niesprzyjające rozwojowi obrotu bezgotówkowego. Podejrzewają jednak, że spadek nie wynika z zamykania kont przez klientów a z decyzji banków, które zdecydowały się na likwidację rachunków od dawna niewykorzystywanych przez klientów.

Czyszczenie rejestrów banków z „martwych" kont to proces zmierzający do obniżenia kosztów działalności. Banki borykają się ostatnio z wieloma zjawiskami, które negatywnie wpływają na ich wyniki finansowe. Mowa np. o niskich stopach procentowych, zwiększonych wydatkach na ratowanie SKOK-ów czy obniżce prowizji od transakcji bezgotówkowych kartami. Instytucje przeciwdziałają temu podnosząc prowizje i tnąc koszty. Efekt? Spadek liczby rachunków i kart a także zatrudnienia oraz liczby placówek.

Przeczytajcie także: Alior zamyka więcej kont niż otwiera nowych

Co ciekawe, choć kont osobistych jest mniej, klienci korzystają z nich aktywniej. Średnia liczba transakcji wykonywanych przez użytkowników rachunków zwiększa się dynamicznie. Na tyle mocno, że nie można tego tłumaczyć jedynie spadkiem liczby ROR-ów.

W I poł. bieżącego roku wskaźnik transakcji bezgotówkowych na jednym rachunku wyniósł 58,6. Na koniec grudnia ubiegłego roku było to 53,6 transakcji. Zatem spadkowi liczby rachunków o 1,3 proc. towarzyszył wzrost aktywności klientów o ponad 9 proc. Eksperci NBP tłumaczą to przede wszystkim wzrostem liczby płatności wykonywanych kartami wydanymi do rachunków.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies