Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jest projekt ustawy o bezpłatnych rachunkach

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów, na podstawie których w każdym banku i instytucji płatniczej będziecie mogli założyć bezpłatne konto. Ale uwaga! Tylko jedno…

Przed chwilą na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany ustawy o usługach płatniczych oraz o nadzorze nad rynkiem finansowym. Projekt implementuje do polskiego prawa unijną dyrektywę o dostępie do rachunku podstawowego. O tym, że resort finansów przedstawi go do konsultacji międzyresortowych jeszcze w sierpniu, dowiedzieliście się jako pierwsi z serwisu Cashless. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Zgodnie z projektem każdy bank oraz instytucja płatnicza, która oferuje rachunki płatnicze, będzie też miała obowiązek posiadania w ofercie rachunku podstawowego, który ma być z zasady darmowy. Rachunek taki będzie dostępny dla każdego, kto nie ma jakiekolwiek konta osobistego w innym banku lub instytucji płatniczej.

Przeczytaj także: Startuje nowy system transakcyjny Millennium

To wydaje się ważna informacja, zarówno dla banków jak i klientów. Dla banków dlatego, że zwiększa prawdopodobieństwo, iż na rachunki podstawowe będą wpływały stałe dochody klientów. A to pozwoli bankom zarabiać na odsetkach od przechowywanych nań oszczędności, które dla klientów nie będą oprocentowane. Z kolei dla klientów można uznać to za rękojmię, że banki nie będą starały się rekompensować braku opłaty za rachunek podwyższaniem innych prowizji.

Każdy posiadacz rachunku podstawowego będzie mógł wykonać miesięcznie 10 bezpłatnych przelewów oraz wpłat i wypłat gotówki. Po przekroczeniu limitu bank będzie mógł pobierać opłaty za kolejne transakcje, ale nie wyższe, niż pobiera od użytkowników innych rachunków. Płatna będzie mogła być także karta debetowa. Tu również jest warunek, że prowizja za nią nie będzie przekraczać opłaty za używanie kart wydanych do innych rachunków.

Posiadacz rachunku podstawowego nie będzie mógł korzystać z karty kredytowej ani limitu debetowego w rachunku. Natomiast dostawca rachunku będzie zobowiązany do jego obsługi zarówno przez internet jak i w placówkach stacjonarnych. Chyba, że prowadzi działalność tylko w sieci.

Przeczytaj także: BZ WBK przygotowuje się do prowadzenia rachunków podstawowych

Opublikowany projekt ustawy wprowadza również zasady przenoszenia rachunków podstawowych pomiędzy bankami a także pomiędzy bankami a instytucjami płatniczymi. Określa również konieczność przedstawiania klientom zamierzającym podpisać umowę o prowadzenie rachunku podstawowego formularza informacyjnego zawierającego dane na temat wszystkich opłat i prowizji.

Projekt wprowadzający rachunki podstawowe określa również zasady działania prównywarek finansowych oraz przyznawania im akredytacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt ustawy znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies