Premiera raportu wiąże się też z zapowiedzią trzeciej edycji konferencji Future of Payments
Już 6 i 7 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się III edycja Future of Payments. Szczegóły dotyczące konferencji opublikowane zostaną wkrótce, ale już dziś Polska Bezgotówkowa zaprasza na to wydarzenie. A okazją do tego jest premiera raportu pt. Mapa Przyszłości Płatności. Cały raport, przygotowany przy współpracy z infuture.institute, dostępny jest pod linkiem www.polskabezgotowkowa.pl/badania-i-analizy/.
Raport jest wynikiem współpracy ekspertów, którzy łączą wiedzę z zakresu finansów, technologii i analizy trendów. Ich obserwacje pozwalają spojrzeć na system płatności z nowej perspektywy i zrozumieć, jakie szanse i zagrożenia niesie przyszłość w czterech okresach czasowych – do roku, do 5 lat, do 15 lat i powyżej 15 lat.
Autorzy raportu zdefiniowali kilka zjawisk, które będą wpływać na kształt płatności w kolejnych latach. Na pierwszym miejscu wymieniono sztuczną inteligencję. – AI odgrywa coraz większą rolę w ekosystemie finansowym, ale płatności zbudowane w oparciu o sztuczną inteligencję wciąż są w fazie eksperymentalnej. W ślad za unijnym rozporządzeniem AI Act, w najbliższej przyszłości sektor finansowy stanie przed kolejnym wyzwaniem wynikającym z konieczności dostosowania się do nowych regulacji i wymogów dotyczących sztucznej inteligencji oraz stabilności i bezpieczeństwa operacji finansowych – powiedziała Joanna Erdman, prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Kluczowy wpływ na rozwój płatności wywierać będzie także tokenizacja. Technologia ta staje się podstawowym standardem bezpieczeństwa, gdyż minimalizuje ryzyko oszustw i wycieków danych. Dlatego tokenizacja zostanie włączona jako jeden z głównych elementów strategii wielu firm. Globalnym standardem płatności, odpowiadającym na potrzebę prostoty i bezpieczeństwa transakcji online, jest Click to Pay, rozwiązanie wykorzystujące zaawansowaną technologię tokenizacji w celu podniesienia poziomu ochrony danych.
Rosnąć będzie rola biometrii, i to nie tylko fizyczna, jak ta rozwijana przez polski fintech PayEye, ale także ta behawioralna, która pozwala analizować wzorce zachowań użytkowników. Może stanowić dodatkowy poziom weryfikacji tożsamości, zwiększając tym samym bezpieczeństwo transakcji bez konieczności udziału danych wrażliwych.
Wreszcie nie można zapominać o internecie rzeczy i płatnościach typu M2M (Machine-to-Machine). Umożliwiają one automatyczne rozliczenia między urządzeniami bez ingerencji człowieka, co czyni je kluczowym elementem przyszłości płatności bezgotówkowych dokonywanych w tle. Dzięki nim transakcje są zautomatyzowane, a urządzenia samodzielnie zamawiają i opłacają potrzebne zasoby, oferując zaawansowane rozwiązania do efektywnego zarządzania infrastrukturą w mieście, takie jak np. automatyczne płatności za parkowanie czy rozliczenia za zużycie mediów za pomocą inteligentnych liczników.
Rozwój płatności będzie możliwy dzięki odpowiedniej infrastrukturze płatniczej w postaci np. wielofunkcyjnych, zintegrowanych rozwiązań aplikacyjnych funkcjonujących na urządzeniach klientów, takich jak smartfony czy tablety. Nowa generacja terminali w telefonie typu SoftPOS, umożliwi nie tylko przyjmowanie płatności, ale również zarządzanie sprzedażą, analizowanie danych, czy obsługę programów lojalnościowych.
Szczegóły konferencji Future of Payments zostaną opublikowane wkrótce. Ale zagwarantować sobie wejściówkę można już dzisiaj. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona więc warto się pospieszyć. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej konferencji www.futureofpayments.pl.