Za pomocą e-TOLL nie tylko kierowcy ciężarówek będą mogli płacić za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica
Ruszyła strona internetowa nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL. Na etoll.gov.pl znaleźć można informacje o zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL, o wysokości stawek, kategoriach pojazdów podlegających opłatom czy o sieci dróg płatnych. Przygotowano także kalkulator, za pomocą którego można obliczyć należną opłatę za przejazd. Obecnie witryna działa w dwóch wersjach językowych, a docelowo będzie dostępna w dziewięciu – oprócz już udostępnionych polskiej i angielskiej, również w: niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.
Uruchomienie strony to krok zapowiadający start samego systemu e-TOLL, w ramach którego opłaty zaczną być pobierane już w pierwszej połowie czerwca. Po okresie przejściowym nowy system zastąpi stare rozwiązanie, czyli viaTOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.
Dane geolokalizacyjne będzie można przekazywać za pośrednictwem urządzenia pokładowego, zewnętrznego systemu lokalizacyjnego, ale także za pomocą przygotowanej w tym celu darmowej aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Co również ważne dla kierowców, nie będą musieli podpisywać umowy, wystarczy jedynie rejestracja. Użytkownik założy konto i będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online. Moduł do rejestracji zostanie uruchomiony na stronie w drugiej połowie maja.
Podobnie jak stare rozwiązanie, tak i e-TOLL to system obowiązkowy w przypadku pojazdów ciężkich. Dobrowolnie będą mogli z niego natomiast korzystać również kierowcy poruszający się pojazdami o masie poniżej 3,5 t. Od momentu uruchomienia systemu e-TOLL będzie można za jego pomocą zapłacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, wykorzystując do tego np. aplikację e-TOLL PL.
Zainteresowanie tym systemem płatności może wzrosnąć z uwagi na planowane zmiany w zakresie metod poboru opłat. Zgodnie z nowelizacją Ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym tylko do 30 listopada tego roku za przejazd autostradą będzie można płacić tradycyjnie przy szlabanie, na podstawie biletu autostradowego.
Od 1 grudnia kierowcy będą się rozliczać albo na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazanych do systemu e-TOLL, o czym wyżej, albo na podstawie elektronicznego biletu autostradowego, który każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Zakup e-biletu będzie możliwy zarówno online, jak i w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku.
Sprzedaż biletów autostradowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Jak zaznaczono, pozwoli to na interoperacyjność z odcinkami koncesyjnymi, na których już obecnie można płacić z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji integratorów płatności. Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, sprzedażą biletów na przejazdy odcinkami A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zainteresowane jest m.in. Autopay, operator aplikacji do wnoszenia opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrad AmberOne A1 i A4 Katowice – Kraków.