Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
EPI, operator Wero, wzywa europejskie rozwiązania płatnicze do połączenia sił

Ścisła współpraca między europejskimi dostawcami rozwiązań płatniczych miałaby doprowadzić do zmniejszenia uzależnienia Europy od zewnętrznych operatorów płatności, o co ostatnio apelowała prezeska Europejskiego Banku Centralnego

Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI), organizacja powołana do życia przez największe banki europejskie w celu stworzenia alternatywy dla oferty amerykańskich organizacji płatniczych, wystosowała list do twórców europejskich rozwiązań płatnościowych. Zaprasza w nim do podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz osiągnięcia przez Europę suwerenności w płatnościach.

Przeczytajcie także: Nowa usługa Montonio

Przypomnę, że EPI rozwija schemat płatniczy o nazwie Wero, w ramach którego obecnie oferuje przelewy natychmiastowe typu P2P między użytkownikami z kilku krajów. W planach ma zaś uruchomienie wkrótce płatności w e-commerce (latem 2025 r. usługa ma ruszyć w Niemczech i Belgii), a w dalszej perspektywie m.in. płatności w stacjonarnych punktach sprzedaży. Jak podaje, liczba zarejestrowanych użytkowników Wero przekracza już 40 mln klientów.

Na europejskiej scenie płatniczej jest natomiast także szereg innych graczy, którzy budują własne rozwiązania. Są to zarówno lokalne narzędzia, jak i alianse obejmujące większą liczbę rynków. Przykładowo na południu Europy rozwijana jest inicjatywa EuroPA, która łączy użytkowników z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Andory. Co ciekawe, z platformą tą chce się połączyć także polski Blik, co zdradził Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, w wywiadzie udzielonym serwisowi cashless.pl.

We wspomnianym na wstępie liście otwartym EPI zwraca się do twórców konkurencyjnych rozwiązań – zarówno o zasięgu lokalnym, jak i regionalnym. Jak deklaruje, jest gotowe ściśle współpracować ze wszystkimi reprezentatywnymi sieciami płatności cyfrowych w Europie w celu osiągnięcia interoperacyjności, która pozwoli obsługiwać transakcje płatnicze na całym kontynencie, dzięki partnerstwu między poszczególnymi zaangażowanymi graczami. Z kolei rynki, które do tej pory nie wypracowały własnego rozwiązania, mogłyby zaś łatwo przyjąć jedno z narzędzi skupionych wokół tej inicjatywy, tak aby mogły włączyć się w paneuropejski schemat płatniczy.

Przeczytajcie także: Revolut wycofał prowizję za wymianę walut w weekendy

Sformułowana przez EPI propozycja połączenia sił rezonuje z apelem, jaki wystosowała ostatnio Christine Lagarde, prezeska Europejskiego Banku Centralnego. Wezwała ona do wzmożenia wysiłków w celu zbudowania niezależnego, europejskiego systemu płatniczego. Ma to być rozwiązanie, które będzie alternatywą dla amerykańskich organizacji płatniczych i PayPala oraz chińskich platform, takich jak np. Alipay. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies