Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Comarch zamyka platformę Apfino. Firma wykreślona z listy w KNF

Z listy dostawców świadczących usługi dostępu do informacji o rachunku wykreślono też w tym tygodniu wrocławski Fintech Analytics

Firma Comarch Finance Connect została wykreślona z prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru tzw. dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP). Wykreślenia dokonano na wniosek samej spółki, a krok ten jest pokłosiem decyzji o wygaszaniu projektu Apfino.

Przeczytajcie także:  Global Payments kupuje Worldpay

Apfino to uruchomiona w 2021 r. platforma internetowa do obsługi procesów finansowych firm. Za jej pośrednictwem Comarch oferował szereg usług cyfrowych dla klientów biznesowych – szczególnie użytkowników systemów ERP, zapewniając wsparcie m.in. w weryfikacji partnerów biznesowych, obsłudze faktur, e-płatności, procesach windykacji oraz faktoringu. Rozwiązanie umożliwiało też np. otwarcie działalności gospodarczej w pełni online czy dawało dostęp do szybkich pożyczek dla biznesu

Natomiast w raporcie giełdowym z marca tego roku Comarch poinformował, że w wyniku przeprowadzonego przeglądu strategicznego realizowanych projektów R&D i wdrażania działań mających na celu optymalizację obszarów działalności grupy, podjął decyzję o zaprzestaniu dalszego rozwoju platformy apfino.pl, zarządzanej przez Comarch Finance Connect. Jak dowiedziałam się w biurze prasowym instytucji, decyzja ta stała się przyczyną wykreślenia Comarch Finance Connect z listy AISP.

Przeczytajcie także:  Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka Cashless Express

Co ciekawe, w tym tygodniu oprócz fintechu zależnego od Comarchu z rejestru AISP wykreślona została także firma Fintech Analytics z Wrocławia. Podmiot nie widniał na liście zbyt długo – wpis uzyskał bowiem we wrześniu zeszłego roku, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl. Zaś w ostatnich miesiącach z rejestru wykreślono też spółkę Feed AI, Jakuba Stolarskiego (o czym więcej w tekście: Jednak nie poszło im z otwartą bankowością. Dwa podmioty wykreślone z listy AISP), a także ING Usługi dla Biznesu oraz Ramp Link. W rezultacie spośród 16 podmiotów, które kiedykolwiek uzyskały status AISP, obecnie w rejestrze figuruje już tylko 10 firm, m.in. Fizen, AIS Gateway, Transactionlink czy Kontomatik.

Prowadzona przez KNF lista zawiera podmioty, które chcą oferować usługi oparte na dostępie do danych gromadzonych na kontach bankowych. Tzw. usługa AIS, wraz z usługą PIS (możliwość inicjowania transakcji z rachunków płatniczych klientów), wprowadzona została przez dyrektywę PSD 2, w ramach tzw. open bankingu. Zwykle usługi AIS i PIS są oferowane przez fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Ale żeby świadczyć usługi AIS, nie trzeba mieć KIP-a, tylko uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. Stąd w jego nazwie znalazło się słowo "wyłącznie", odnoszące się do AIS jako jedynej usługi z zakresu open bankingu dostępnej dla podmiotów umieszczonych na liście.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies