Iceye to fińsko-polska firma dysponująca siecią satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi
Swiss Re nawiązało współpracę z fińsko-polską firmą Iceye, będącą operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi. Dane dostarczane przez Iceye firma reasekuracyjna wykorzysta do efektywniejszego zarządzania ryzykiem powodzi, a także do szybszego reagowania i wypłaty odszkodowań w razie wystąpienia tego kataklizmu.
Mikrosatelity Iceye wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru SAR (radaru z syntetyczną aperturą), z bardzo wysoką częstotliwością, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych (zdjęcia radarowe mogą być wykonywane nawet przez chmury i w zupełnej ciemności). Na ich podstawie Iceye dostarcza dane klientom z różnych sektorów, m.in. obronnego, morskiego, rolnictwa, zarządzania kryzysowego, finansów czy właśnie ubezpieczeń.
Swiss Re będzie mogło w ten sposób monitorować informacje na temat stanu rzek na całym świecie w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a tym samym rozwijać system wczesnego ostrzegania o ryzyku powodzi. Jednocześnie dane pozyskiwane od Iceye pozwolą na szybsze rozpatrywanie roszczeń i wypłacanie odszkodowań. Swoim klientom – czyli ubezpieczycielom – Swiss Re chce zaoferować również dostęp do poszerzonych analiz dotyczących obserwowanych katastrof.
Na początkowym etapie współpracy firmy skupią się na powodziach, ponieważ to właśnie one są obecnie jednymi z najczęściej występujących i najbardziej kosztownych klęsk żywiołowych. Z czasem planowane jest poszerzenie zakresu partnerstwa o inne rodzaje katastrof jak np. pożary czy trzęsienia ziemi.
Samo Iceye to projekt mający swoje korzenie w pracach uniwersyteckiej grupy, której zadaniem było zbudowanie pierwszego fińskiego nanosatelity. W 2012 r. dwóch studentów, Rafał Modrzewski i Pekka Laurila (późniejsi założyciele Iceye), rozpoczęło pracę nad projektem mającym na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych z wykorzystaniem radaru SAR. Z czasem studencki projekt został przekształcony w firmę, a ta pozyskała zaufanie inwestorów. O jej sukcesie zdecydowało m.in. zbudowanie pierwszego na świecie satelity SAR o wadze nieprzekraczającej 100 kg. Obecnie Iceye ma biura zarówno w Finlandii, jak i w Polsce, a na orbitę trafiają kolejne satelity zbudowane przez tę spółkę.