Nowe badania sugerują, że koronawirusy na gładkich powierzchniach mogą przetrwać aż 28 dni
Z doświadczeń przeprowadzonych przez australijskich naukowców wynika, że wirus SARS-Cov-2 może przetrwać nawet do 28 dni na banknotach, ekranach telefonów czy przedmiotach ze stali nierdzewnej. To znacznie dłużej, niż wcześniej zakładano. Taki okres przetrwania zaobserwowano u wirusów, które znajdowały się w temperaturze 20 stopni Celsujsza, bez dostępu do światła słonecznego. Już wcześniej było bowiem wiadomo, że promienie UV zabijają wirusa wywołującego Covid-19. Również wyższa temperatura nie sprzyja jego żywotności.
Naukowcy ustalili, że wirus utrzymuje się szczególnie długo na gładkich powierzchniach. Przyznają jednak, że należy jeszcze przeprowadzić pogłębione badania nad rodzajami materiałów, które są mniej lub bardziej podatne na utrzymywanie koronawirusa, a także nad określeniem, jaka jego ilość jest niezbędna do zakażenia. Na razie postulują jedynie, by wiedza o dłuższym niż zakładano okresie przetrwania była uwzględniana przy tworzeniu procedur mających na celu ograniczenie ryzyka rozszerzania epidemii.
Informacja ta może jednak na nowo obudzić spór o to, jakie środki płatności są bezpieczniejsze w czasie pandemii. Wyniki wcześniejszych badań różniły się między sobą i nie wskazywały jednoznacznie, która forma niesie ze sobą mniejsze ryzyko zakażenia. Wygląda na to, że również najnowsze doświadczenia na razie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie udzielają – po okresie 28 dni naukowcy zaobserwowali bowiem żywe wirusy zarówno na banknotach papierowych, jak i używanych w Australii banknotach plastikowych, a także na szkle, co jest niepokojącą informacją dla użytkowników smartfonów i dostępnych na nich płatności mobilnych.