W ramach inicjatywy EuroPA współpracę intensyfikują takie podmioty jak Bancomat, Bizum i MB WAY
Kilka systemów płatności z krajów południowej Europy poinformowało o przeprowadzonej przez nich integracji, dzięki której mogą oferować swoim klientom transgraniczne przelewy natychmiastowe. W ramach European Payment Alliance (EuroPA) szybkie przelewy na numer telefonu będą mogli między sobą wykonywać użytkownicy z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Andory.
Jest to efekt współpracy włoskiego Bancomatu, hiszpańskiego Bizum oraz portugalskiego MB WAY (z grupy SIBS). Banki, które uczestniczą w tych lokalnych systemach, będą teraz stopniowo podłączane do wspólnego rozwiązania. Zgodnie z założeniami wszyscy ich klienci będą mogli realizować między sobą transakcje najpóźniej w czerwcu tego roku.
Jak podają podmioty tworzące EuroPA, wdrażając wspólne natychmiastowe płatności połączą ponad 50 mln użytkowników z ponad 186 instytucji finansowych z Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Andory. Jak zaznaczono, Bancomat, Bizum i MB WAY są wiodącymi rozwiązaniami w swoich krajach – w 2024 r. przeprocesowały łącznie 2 mld płatności i szczycą się, że odpowiadają za 65 proc. natychmiastowych transferów zrealizowanych w czterech powyższych krajach.
Zakres działalności prowadzonej w ramach EuroPA ma być stopniowo poszerzany, zarówno o nowe usługi, jak i o kolejne kraje (tak ze strefy euro, jak i spoza niej).
EuroPA to kolejna inicjatywa łącząca europejskie instytucje w misji stworzenia ponadkrajowego systemu płatności, który mógłby być alternatywą dla amerykańskich organizacji płatniczych. Ten sam cel przyświeca Europejskiej Inicjatywie Płatniczej, która rozwija narzędzie płatnicze Wero, o czym więcej przeczytacie np. tutaj.
Na tym tle warto wspomnieć o Bliku, który – według danych zaprezentowanych ostatnio przez spółkę – jest europejskim liderem wśród systemów płatności m.in. pod względem liczby obsłużonych transakcji. Wydaje się jednak, że aby tę pozycję móc utrzymać, powinien przyspieszyć swoją zagraniczną ekspansję. Da mu to szansę na zbudowanie silnej pozycji nie tylko w Polsce, ale i w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.