Twórca nowego serwisu transakcyjnego mBanku został uhonorowany przez brytyjski Digital Banking Club
DBC to branżowa organizacja, zrzeszająca specjalistów z banków, instytucji płatniczych, operatorów terminali, firm zajmujących się rozliczaniem płatności itp. Została założona w 2013 roku, a więcej na jej temat można przeczytać tutaj.
Członkowie DBC spotykają się regularnie w Londynie, by omawiać aktualne problemy branży finansowej. Wybierają również Personality of the Year, którą w tym roku został Michał Panowicz, obecnie odpowiedzialny za bankowość elektroniczną w centrali Nordei w Kopenhadze. W Polsce znany jest przede wszystkim jako twórca nowego serwisu transakcyjnego mBanku oraz nowej aplikacji mobilnej tej instytucji.
Oba rozwiązania szczególnie pochlebne opinie zbierają za granicą i są laureatami wielu międzynarodowych nagród. Na 19 października mBank zaplanował ostatni etap wdrażania serwisu, czyli przeniesienie do niego wszystkich klientów byłego MultiBanku.
Zanim trafił do mBanku, do którego ściągnął go prezes tej instytucji – Cezary Stypułkowski, Michał Panowicz pracował w centrali Microsoftu w Stanach Zjednoczonych. Uznanie, z jakim spotkał się serwis mBanku na arenie międzynarodowej pozwoliło Panowiczowi objąć ważne stanowisko w jednym z największych banków w Europie. Dla Nordei buduje nową bankowość internetową.
Tymczasem w Polsce nowy serwis mBanku ma swoich krytyków – przeszkadza im naszpikowanie funkcjami, które są wykorzystywane rzadko. Ponadto pojawił się trend w postaci budowy serwisów w technologii RWD. Pozwala ona na otwieranie strony niezależnie od wielkości ekranu urządzenia, a więc np. na komputerze czy smartfonie. Daje to szansę by w przyszłości serwisy takie wyeliminowały konieczność produkcji aplikacji mobilnych banków.
Ale Michał Panowicz broni serwisów przygotowanych w tradycyjny sposób, a więc przystosowanych do otwierania wyłącznie na komputerach. - Serwis RWD nie pozwala na wykorzystanie niektórych elementów smartfona takich jak aparat fotograficzny czy geolokalizacja. Dlatego uważam, że pod względem wygody i funkcjonalności nigdy nie będzie w stanie dorównać aplikacjom. Podobnie jak na komputerach nie dorówna serwisom przygotowanym w tradycyjnej technologii – powiedział laureat tytułu Osobistości Roku DBC.