Decyzja resortu to reakcja na dzisiejszą publikację Pulsu Biznesu
W przesłanym przed chwilą do redakcji Cashless oświadczeniu biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji podkreśla, że kwestie związane z obrotem pieniężnym, w tym kryptowalutami, są poza jurysdykcją resortu. – Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce – czytam w oświadczeniu.
Resort dodał, że organami właściwymi dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych są Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Ministerstwo podkreśliło, że wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami. – Informujemy również, że z dniem dzisiejszym Ministerstwo Cyfryzacji cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain – napisało w oświadczeniu biuro prasowe MC.
Przypomnę, że w dzisiejszym wydaniu Puls Biznesu opisał koncepcję Digital PLN. To kryptowaluta powiązana z polskim złotym. Projekt firmuje Krzysztof Piech, znany w Polsce entuzjasta cyfrowych walut, który w przeszłości próbował uruchomić bank oparty o technologię blockchain. Z informacji PB wynikało, że projekt realizowany jest w kierowanym przez Piecha PATB, który objęty jest patronatem resortu cyfryzacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.
AKTUALIZACJA
Po południu głos w sprawie kryptozłotego zabrał także Narodowy Bank Polski. Na jego stronie internetowej pojawiło się następujące oświadczenie:
W związku z dzisiejszą publikacją "Polska szykuje kryptozłotego" ("Puls Biznesu" z 17.01.2018 r.) Biuro Prasowe NBP informuje: Zgodnie z art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z art. 31 i 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim , znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Są one prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Narodowy Bank Polski nie prowadzi prac nad emisją tzw. waluty cyfrowej banku centralnego.