Inkubator realizuje pierwsze dwa projekty. Finału prac należy spodziewać się na początku przyszłego roku
O tym, że Inkubator Innowacji Visy rozpoczął swoją działalność w Warszawie, poinformował szef organizacji w Polsce Adrian Kurowski podczas swojego wystąpienia w trakcie Forum Usług Płatniczych. Czwartkowa konferencja była kulminacją obchodów kampanii społecznej Warto Bezgotówkowo, którą serwis Cashless objął patronatem medialnym.
Jak powiedział Adrian Kurowski, w pracach inkubatora udział biorą przedstawiciele największych banków oraz agentów rozliczeniowych (operatorów terminali płatniczych) na polskim rynku. Jak dodał, inkubator we współpracy z partnerami zajmie się wypracowywaniem rozwiązań ogólnorynkowych. Pracami zespołu kierują dwaj znani w branży finansowej specjaliści od innowacji, czyli Maciej Maciejewski, wcześniej odpowiedzialny za wprowadzanie nowych technologii w Visie, oraz Igor Zacharjasz, który zajmował się innowacjami w Alior Banku.
Obecnie Inkubator Innowacji Visy pracuje nad dwoma projektami. W ramach pierwszego poszukiwany jest pomysł na to, jak zapewnić klientom banków – użytkownikom kart i płatności mobilnych, wartość dodaną związaną z otrzymywaniem tzw. e-paragonów. Będą one wystawiane przez sklepy i punkty usługowe, gdy rząd wprowadzi fiskalizację online a wszystkie kasy fiskalne zostaną podłączone do internetu, natomiast już dziś istnieją możliwości techniczne realizacji koncepcji e-paragonu.
Drugi projekt koncentruje się na właścicielach punktów handlowych i usługowych, którzy dotąd nie przyjmują płatności elektronicznych. Visa ma nadzieję znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ich przekonać do rozpoczęcia przyjmowania transakcji bezgotówkowych. Zdaniem szefa Visy w Polsce efekty prac inkubatora nad pierwszymi projektami poznamy bardzo szybko, bo już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Inkubator jest częścią centrów innowacji Visy. Dzięki niemu polski rynek płatniczy ma szansę uzyskać dostęp do innowacyjnych projektów realizowanych przez Visę na całym świecie.