Innowacyjne rozwiązania technologiczne mają być antidotum na zmniejszającą się dochodowość biznesu płatniczego
Visa Collab. Tak nazywa się sieć inkubatorów, których celem jest poszukiwanie i rozwijanie technologii zmieniających sposoby dokonywania płatności. Visa Europe, pomysłodawca przedsięwzięcia, otworzyła właśnie dwa takie inkubatory: w Londynie i w Tel Awiwie. Wkrótce powstanie trzeci – w Berlinie.
Przeczytaj także: Śląski pożycza nowym klientom przez smartfony
Visa ma nadzieję na to, że w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia projektu w inkubatorach wyselekcjonowanych zostanie co najmniej 20 perspektywicznych projektów, które zostaną poddane dalszej obróbce. Najlepsze z nich mają być dopracowane przez specjalistów Visy i zaoferowane bankom – wydawcom kart.
Na poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych stawiają nie tylko organizacje płatnicze. W minionym tygodniu Citi Bank ogłosił zwycięzców zorganizowanego przez siebie międzynarodowego konkursu Citi Mobile Challenge. W jego ramach w kilku miastach na świecie, w tym w Warszawie, młode firmy prezentowały swoje pomysły na nowoczesne usługi finansowe. Do konkursu zgłosiło się ponad 700 firm a wśród kilkunastu zwycięzców znalazły się dwie firmy z Polski – Billon i Finanteq.
Przeczytaj także: Polacy wygrali w konkursie Citi
Branża finansowa inwestuje w nowe technologie bo widzi w nich sposób na poradzenie sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znalazła. Spadek przychodów z interchange, czyli prowizji od transakcji kartami wnoszonej do banków przez właścicieli punktów handlowo-usługowych, to tylko jedna z przyczyn. Inne to niskie stopy procentowe oraz wciąż rosnące wymogi regulacyjne, które generują dodatkowe koszty działania banków. W tej sytuacji innowacyjne pomysły dają im szanse na obniżenie kosztów oraz znalezienie nowych źródeł przychodów.