Coraz więcej polskich instytucji akceptuje karty organizacji UnionPay
Od niedawna użytkownicy kart z logo UnionPay mogą przy ich pomocy wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów należących do Euronetu, czyli największej sieci tych urządzeń w Polsce.
Wcześniej usługę taką udostępnił w należących do siebie bankomatach Citi Handlowy. Bank zastrzega jednak, że ze względu na niezgodność systemów, problemy z podjęciem gotówki mogą mieć właściciele najnowszych kart UnionPay wyposażonych w mikroprocesor.
Przeczytaj także: Euro Bank przystąpił do ogólnopolskiego Systemu Zastrzegania Kart
Chińskimi kartami można też płacić w sklepach, choć oczywiście nie we wszystkich. Akceptację UnionPay oferuje część placówek handlowo-usługowych wyposażonych w terminale obsługiwane np. przez firmy Elavon i Six Payment. To międzynarodowi agenci rozliczeniowi, którzy prowadzą biznes także w Polsce. Łącznie mają kilkadziesiąt tysięcy terminali.
Użytkownicy UnionPay zapłacą w tych placówkach, których właściciele zadeklarowali chęć przyjmowania płatności chińskimi kartami i podpisali odpowiednią umowę ze swoim operatorem terminali.
Przeczytaj także: W I kwartale liczba kart kredytowych wciąż spadała
UnionPay to organizacja płatnicza mało znana na naszym rynku. Co ciekawe jest to jednak największa tego typu instytucja na świecie, w tyle zostawiająca takie firmy jak MasterCard czy Visa. UnionPay wydał ponad 3,5 mld kart co daje mu 50-proc. udział w światowym rynku. Reszta należy do wymienionych już MasterCarda i Visy a także mniejszych graczy American Express, Diners Club czy JCB.
UnionPay działa przede wszystkim na dość hermetycznym rynku chińskim, gdzie większość kart nosi logo tej organizacji. Jednak można z nich korzystać w 140 krajach na całym świecie. To ze względu na ekspansję chińskich firm. Ich menedżerowie noszą w portfelach karty z logo UnionPay i m.in. ze względu na nich coraz częściej są one akceptowane także w Polsce.