Jeżeli posiadacie telefon spełniający warunki wymagane przez bank, a mimo to nie możecie płacić smartfonem zbliżeniowo, dajcie znać. Eksperci postarają się rozwiązać problem
Kilka dni temu w serwisie Cashless mogliście przeczytać felieton na temat problemów z płatnościami HCE. Opisałem w nim swoje przygody z oferowanymi przez kilka banków usługami, które miałem okazję samodzielnie przetestować. Przedstawiłem również próby płatności aplikacją Android Pay, która od około miesiąca jest dostępna dla klientów trzech banków z naszego kraju.
Jak może pamiętacie, moje doświadczenia ze zbliżeniowymi płatnościami mobilnymi nie zawsze były przyjemne. Często zdarzało się, że do transakcji z różnych przyczyn nie dochodziło i ostatecznie płaciłem kartą. Natomiast na podstawie komentarzy czytelników, jakie zwykle pojawiają się pod tekstami traktującymi o HCE, wyciągnąłem wniosek, że tego rodzaju kłopoty dotyczą większej liczby użytkowników nowego rozwiązania. Utwierdzały mnie w tym przekonaniu również rozmowy ze znajomymi, którym podobne doświadczenia nie są obce.
Dlaczego o tym piszę? Uważam, że jeżeli nieudanych transakcji będzie dużo, klienci zrażą się do płacenia telefonem i nie będą chcieli zrezygnować ze zwyklych kart, a ci, którzy już pożegnali się z plastikiem, po prostu do niego wrócą.
Przeczytajcie także: Zaskakujący przetarg na płatności w Krakowie
Felieton spotkał się z emocjonalną reakcją przedstawicieli instytucji, zaangażowanych we wdrażanie HCE i Android Pay na polskim rynku. Podnosili, że takie przypadki jak mój oraz niektórych czytelników są incydentalne i nie wynikają z błędów systemowych. Ich przyczyny mogą być różne, od problemów z oprogramowaniem części terminali, przez defekty związane z konkretnymi smartfonami aż po nieprawidłowe ich zbliżanie do POS-ów podczas płatności.
Zdaniem usługodawców mobilne płatności zbliżeniowe generalnie działają jednak prawidłowo i nie sprawiają kłopotów a dowodzić tego mogą statystyki. Wynika z nich, że osoby, które korzystają z tego rozwiązania, wykonują średnio więcej transakcji niż użytkownicy plastikowych kart zbliżeniowych. Zostałem ponadto zaproszony na indywidualne testy, podczas których próbowano zidentyfikować błąd w wyniku którego nie mogę płacić z wykorzystaniem HCE i Android Pay.
Testy te nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego mój Samsung Galaxy S5 niespecjalnie chce współpracować z terminalami. Okazało się bowiem, że po kilku nieudanych próbach płatności w środowisku testowym zaczął pracować prawidłowo. Gdy jednak udałem się ponownie do sklepów, w których kilka dni wcześniej nie mogłem zapłacić przy pomocy Android Pay, problem powrócił. Nie znaczy to jednak, że znajdujące się tam terminale nie akceptują HCE w ogóle. Towarzysząca mi osoba, posiadająca inny model telefonu, mogła dokonać płatności w każdej placówce, którą odwiedziliśmy. A byliśmy w salonie H&M, markecie budowlanym Leroy Merlin, w sklepie Simply Market oraz w McDonald's.
Przeczytajcie także: Płatności HCE już dostępne w aplikacji HAIZ
Najwyraźniej więc mój egzemplarz samsunga ma jakiś błąd, który uniemożliwia prawidłowe korzystanie ze zbliżeniowych płatności mobilnych. Nie udało się go jednak do dziś zidentyfikować. Zresztą skądinąd wiem, że model S5 innym osobom również sprawia problemy przy płatnościach ze względu na niecodzienne umiejscowienie anteny NFC.
Ostatecznie więc eksperci nie potrafili mi pomóc i aby zacząć regularnie płacić smartfonem muszę sprawić sobie nowy. Obiecano mi natomiast, że jeżeli ktoś z Was, posiadając smartfon spełniający wszystkie warunki korzystania z HCE lub Android Pay, nie może tego robić, nie zostanie pozostawiony bez pomocy. Wystarczy, że napisze do redakcji Cashless na adres kontakt@cashless.pl.
Aby móc próbować rozwiązać Wasz problem eksperci potrzebować będą kilku informacji. W wiadomości e-mail napiszcie więc czy korzystacie z Android Pay czy z HCE oraz którego banku jesteście klientami, jaki macie telefon (marka i model) oraz jaka wersja systemu Android jest na nim zainstalowana, której organizacji kartę macie oraz czy jest to debetówka, czy kredytówka, gdzie miała miejsce nieudana transakcja, a więc podajcie lokalizację punktu oraz tzw. Merchant ID (znajdziecie go na wydruku z terminala), i na jaką kwotę próbowaliście dokonać transakcji (poniżej czy powyżej 50 zł). Pokrótce opiszcie też, co poszło nie tak. Wasze zgłoszenia zostaną przekazane do specjalistów, którzy postarają się Wam pomóc. Być może uda się także dzięki temu znaleźć jakieś cechy wspólne Waszych problemów, co umożliwi ich systemowe rozwiązanie.