W największej liczbie miast zadziała aplikacja Mobilet, nieznacznie mniejsze sieci mają mPay i SkyCash
Serwis cashless.pl już po raz czwarty przyjrzał się aplikacjom do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Z przygotowanego przez nas zestawienia dowiecie się, którzy operatorzy mogą się pochwalić największą siecią obsługiwanych miast, a także – które z popularnych aplikacji umożliwiają regulowanie należności za przejazd w poszczególnych miejscowościach.
Na liście miast, w których za pomocą apki można opłacić przejazd transportem publicznym, znajdziecie ponad 100 miejscowości oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (która obsługuje transport w 56 miastach i gminach, w tabeli poniżej: GZM) i Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG, w tabeli poniżej: Trójmiasto), oferujący bilety uprawniające do przejazdu w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Rumii, Sopocie i Wejherowie.
W tym roku na pozycję lidera, jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych miast, wysunął się Mobilet. Jest to awans z trzeciej pozycji, którą zajmował rok temu. Mobilet umożliwia zakup biletów uprawniających do podróżowania po 64 miastach oraz po gminach zrzeszonych w GZM i tych obsługiwanych przez MZKZG. Zbliżone pod względem wielkości są zaś sieci mPay i SkyCash. W aplikacji jednego, jak i drugiego możecie kupić bilety uprawniające do podróżowania po metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej oraz po okolicach Trójmiasta, a do tego w przypadku mPay także po 59 innych miastach, a w przypadku SkyCash – po 57.
Czołową trójkę goni aplikacja Zbiletem – mając ją na telefonie, kupicie bilety w prawie 40 różnych miastach oraz na terenie GZM i MZKZG. Zestawienie dopełniają GoPay oraz Jakdojade. W tabeli poniżej sprawdzicie, które spośród tych aplikacji działają w Waszym mieście oraz w miastach, które odwiedzacie. Przedstawione w niej dane dotyczą biletów jednorazowych lub krótkookresowych. Trzeba mieć na uwadze, że dystrybucja biletów długookresowych rządzi się innymi prawami – w niektórych miastach można je również kupować przez aplikacje, w innych nie.
Warto mieć też na uwadze, że dzięki współpracy z Mobiletem i SkyCashem usługę regulowania należności za przejazd autobusem czy tramwajem wprowadziły też do swoich aplikacji niektóre banki. Taką funkcję znaleźć można w apkach: Aliora, BNP Paribas, ING, Millennium, Pekao, PKO BP, Santandera oraz VeloBanku. A z kolei oprócz aplikacji o zasięgu ogólnopolskim w niektórych miastach działają również lokalne rozwiązania. Przykładowo – Urbancard we Wrocławiu, Transport GZM w metropolii śląsko-zagłębiowskiej, Mint Mobile w Bydgoszczy i Łodzi czy przygotowane przez GoPay aplikacje dla Szczecina, Jaworzna czy Myślenic.
Zestawienie przygotowane zostało na podstawie deklaracji operatorów, a także na podstawie informacji dostępnych w aplikacjach.