Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Białoruś i Rosja wypadają z systemu zielonej karty. Nie pojedziecie już tam z polskim OC

Po wygaśnięciu wzajemnych zobowiązań między polskim biurem a rosyjskim i białoruskim trzeba będzie wykupić ubezpieczenie graniczne

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z biurami białoruskim i rosyjskim. Oznacza to, że nie będzie można podróżować autem po Rosji i Białorusi tylko z polskim OC i certyfikatem zielonej karty. Trzeba będzie wykupić ubezpieczenie graniczne.

Przeczytajcie także: Jakie kary za brak OC w Europie?

Wypowiedzenie wchodzi w życie dzisiaj, ale jego skutki będą odczuwalne za rok. Zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów zielonej karty wystawionych przez PBUK i biura rosyjskie oraz białoruskie wygasną 31 maja 2023 r. o godzinie 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. – Oznacza to, że po tym terminie jakiekolwiek certyfikaty zielonych kart, wystawione przez członków Biura w jego imieniu, stracą swoją ważność wyłącznie w odniesieniu do terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Pozostaną one jednak nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony – tłumaczy Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Analogiczne umowy wypowiedziały wszystkie biura narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz biuro ze Szwajcarii.

Przeczytajcie także: Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?

Przypomnę, że z polskim OC można jeździć po terytorium większości krajów europejskich. A to dzięki temu, że Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest jednym z sygnatariuszy porozumienia wielostronnego funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty. Z kolei podróżując po krajach, które należą do systemu, ale nie podpisały porozumienia (w tej kategorii dotychczas były m.in. Rosja i Białoruś), należy mieć przy sobie międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, czyli tzw. zieloną kartę. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją za darmo przy zakupie polisy OC, inni wymagają dopłaty (zazwyczaj niewielkiej). Natomiast w krajach spoza Systemu Zielonej Karty, np. w Kosowie (a po wygaśnięciu zobowiązań również w Rosji i Białorusi), polskie polisy i certyfikaty nie wystarczają, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies