Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Karta z biometrią jeszcze nie teraz

Na kartę płatniczą wyposażoną w czytnik linii papilarnych przyjdzie nam jeszcze poczekać

Kilka miesięcy temu media obiegła sensacyjna w pewnym sensie informacja o tym, że MasterCard wraz z Getin Bankiem przeprowadził pierwszą na świecie transakcję kartą wyposażoną w czytnik linii papilarnych. Dzięki temu autoryzacji płatności można było dokonać nie kodem PIN a odciskiem palca użytkownika karty.

Przeczytajcie także: BZ WBK poprawi swój 3D Secure

Zapowiedziano wówczas rychłe udostępnienie tego rozwiązania wszystkim klientom, którzy dzięki niemu nie musieliby już pamiętać kodów do kart. Jak dotąd jednak karta z czytnikiem linii papilarnych nie weszła do oferty Getinu i prawdopodobnie przyjdzie na nią jeszcze trochę poczekać. A wszystko to przez grubość, konkretnie grubość plastiku z wbudowanym czytnikiem.

Jak powiedzieli mi przedstawiciele MasterCarda, obecna technologia budowy tych czytników nie pozwala na zminimalizowanie ich wymiarów do rozmiarów karty płatniczej. Po prostu plastik wyposażony w ten wynalazek jest za gruby i nie mieści się we wlotach do terminali płatniczych. Obecnie toczą się więc prace mające na celu rozwiązanie tego problemu.

Przeczytajcie także: Jagiełło nie zmienia zdania w sprawie polskiej karty

Wcześniej podobne trudności napotkano przy budowie karty wyposażonej w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlane jest np. saldo rachunku. Wyświetlacze takie wykorzystuje się również do prezentacji dynamicznego kodu zabezpieczającego płatności internetowe kartami, znajdujące się na rewersie plastiku. Takie karty już są sprzedawane przez banki – w Polsce w Getinie.

Natomiast o zastosowaniu biometrii w świecie płatności mówi się coraz więcej. W grę wchodzi nie tylko wykorzystywanie do autoryzacji transakcji linii papilarnych, ale także twarzy, głosu a ostatnio również naczyń krwionośnych palca. Kilka tygodni temu mogliście przeczytać w serwisie Cashless o pomyśle Visy w tym zakresie. Organizacja testuje rozwiązanie polegające na budowie bazy biometrycznej naczyń krwionośnych i połączeniu tych danych z numerami wydanych przez siebie kart. Dzięki temu płatności kartą można dokonać bez plastiku a jedynie palcem przyciskanym do urządzenia odczytującego wzór naczyń krwionośnych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies