Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polacy pokochali bankowość mobilną

Nasze społeczeństwo jest jednym ze światowych liderów w korzystaniu z banku w komórce

Tak przynajmniej wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie grupy ING. Polska znalazła się wśród czterech krajów w Europie, w których użytkownicy urządzeń mobilnych już korzystają lub w najbliższym czasie zamierzają korzystać z bankowości mobilnej. Odpowiedziało tak odpowiednio 43 proc. i 17 proc. ankietowanych.

Lepiej od nas pod tym względem wypadają jedynie Holendrzy (58 proc. i 9 proc.) oraz Brytyjczycy (49 proc. i 14 proc.). W Hiszpanii wyniki badania są podobne jak u nas – z bankowości w smartfonie korzysta już 45 proc. badanych, a zamierza to robić 15 proc.

Co ciekawe niemal połowa polskich użytkowników banku w komórce rozpoczęła korzystanie z tego wynalazku dopiero w ubiegłym roku. 25 proc. robi to od 2013 roku a 26 proc. od 2012 roku bądź wcześniej. Co dziesiąty użytkownik aplikacji mobilnej banku loguje się za jej pomocą na konto każdego dnia.

Przeczytajcie także: Czy superwallet to przyszłość bankowości mobilnej?

Wśród zalet bankowości mobilnej korzystający z niej wymieniają przede wszystkim to, że dzięki niej mają większą kontrolę nad swoimi finansami. Deklaruje tak ponad połowa uczestników badania. Co piąty z nich wskazuje, że dzięki temu rzadziej niż wcześniej przekracza stan konta.

Polacy deklarują również częściej niż mieszkańcy większości krajów Europy używanie smartfona do zakupów. Aż 84 proc. rodaków korzystających z bankowości mobilnej twierdzi, że w ciągu minionego roku kupiło coś przy pomocy telefonu komórkowego. Dla porównania w Turcji było to 93 proc., ale w Holandii tylko 60 proc. a średnia dla kontynentu to 79 proc.

Przeczytajcie także: Pocztowy zainwestuje w aplikację mobilną i RWD

Polska znajduje się także wśród liderów korzystania z aplikacji płatniczych. U nas deklaruje to 43 proc. ankietowanych. Lepiej jest tylko w Turcji – 56 proc. Gorzej nie tylko w pozostałych krajach Europy, ale także w USA – 42 proc. czy Australii – 22 proc.

W ankiecie przygotowanej dla ING pytano również o zmianę stosunku do gotówki. Okazuje się, że aż 63 proc. Polaków deklaruje, iż dziś w porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy rzadziej używa gotówki. To drugi wynik w Europie. Tradycyjnie lepiej wypadają tu Turcy – 68 proc.

Badanie przeprowadził Instytut IPSOS w okresie styczeń-luty 2015 r. Wzięło w nim udział 15 tys. respondentów, w tym ponad tysiąc z Polski. Posiadanie urządzenia mobilnego zadeklarowało w nim 77 proc. Polaków.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies