Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zmienił warunki przetargu na mobilną obsługę parkingów. To będzie największe takie zamówienie w Polsce
Otwarcie ofert w przetargu na mobilną obsługę płatnych stref parkowania w Warszawie miało odbyć się we wtorek. Czas na składanie dokumentów przedłużono jednak do 18 września. Przy okazji ZDM wprowadził kilka zmian warunków stawianych oferentom. Odniósł się również do zarzutów, jakoby miał faworyzować obecnego swojego partnera w tym zakresie, a więc firmę SkyCash.
Przypomnę, że konkurencja tej spółki zarzucała władzom Warszawy, że kilka zapisów zawartych w dokumentach przetargowych sformułowano w sposób korzystny dla SkyCash. O zwycięstwie decydować miała w 80-proc. cena a w 20 proc. liczba transakcji, przeprowadzonych przez operatora płatności mobilnych w ostatnim roku. Tymczasem za mobilną obsługę zdecydowanie największej płatnej strefy parkowania w Polsce odpowiada obecnie SkyCash. Ma więc największą szanse, aby zdobyć maksymalną liczbę punktów w kryterium transakcji. Serwis Cashless pisał o tym w tym artykule.
ZDM skorygował nieco te zapisy. Zgodnie z nowymi wytycznymi o połowę, a więc do 10 proc. zmniejszono znaczenie kryterium transakcji. Ponadto oferenci mogą spośród trzech ostatnich lat wybrać rok, z którego podadzą liczbę transakcji, jaka będzie brana pod uwagę przez zamawiającego.
ZDM odpisał mi również na mejla, w którym przytaczałem zarzuty stawiane władzom Warszawy przez konkurencję firmy SkyCash. ZDM pośrednio przyznał, że dotychczasowe zapisy przetargowe wymagały zmiany, ale nie dlatego, że faworyzowały SkyCash. – Waga kryterium transakcji została obniżona, gdyż dotychczasowa byłaby zbyt wysoka i prowadziłaby do nieproporcjonalnie wysokich cen ofertowych proponowanych przez firmy o większym doświadczeniu – napisał Mikołaj Pieńkos z ZDM.
Przedstawiciel zarządu stwierdził, że w kryterium tym nie należy doszukiwać się preferowania dostawcy. – Dzięki niemu firmy o największym doświadczeniu są dodatkowo punktowane, co pozwala liczyć na wyższy standard oferowanej usługi i wyeliminować firmy, które mogłyby nie podołać tak dużemu zleceniu – stwierdził Pieńkos.
– Doświadczenie z rynku warszawskiego jest istotnym atutem, ale startem w przetargu mogą być zainteresowane również firmy zagraniczne, świadczące analogiczne usługi w innych dużych miastach europejskich. Prawo nie zabrania również mniejszym firmom łączenia się w konsorcja, wykazujące się łączną liczbą przeprowadzonych transakcji – napisał przedstawiciel ZDM.
Rozstrzygnięcie warszawskiego przetargu może w znacznej mierze zadecydować o kształcie rynku płatności zdalnych w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat. Stolica ma największą płatną strefę w Polsce oraz największą liczbę obecnych i potencjalnych użytkowników płatności mobilnych. Kto tu wygra może zdominować rynek, który jest rozdrobniony i będzie podlegać konsolidacji.
Z moch informacji wynika, że w przetargu na pewno wystartuje SkyCash i mPay. Inni potencjalni uczestnicy to Pango oraz moBiLET. Udziału w przetargu nie wyklucza również firma City Parking Group, znana z obsługi parkometrów.