Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Najpierw wpisali ją na listę ostrzeżeń, a później dali zezwolenie na działanie. TNN Finance w rejestrze KNF

Firma, która prowadzi jeden z pierwszych na polskim rynku kantorów internetowych, została dodana do rejestru małych instytucji płatniczych

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Wśród dwóch nowych podmiotów, które w nim się znalazły, jest sosnowiecka firma TNN Finance, prowadząca jeden z pierwszych na polskim rynku internetowych serwisów wymiany walut – kantoronline.pl. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie KNF spółka może prowadzić działalność polegającą m.in. na przyjmowaniu wpłat od klientów oraz wykonywaniu przelewów i przekazów pieniężnych.

Przeczytajcie także: TNN Finance na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Co ciekawe TNN Finance to ta sama firma, która w listopadzie ubiegłego roku znalazła się na celowniku KNF i trafiła na listę tzw. publicznych ostrzeżeń. Wówczas nadzór zarzucał spółce prowadzenie bez odpowiedniego zezwolenia działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych oraz wydawania pieniądza elektronicznego. Czy uzyskanie wpisu w rejestrze MIP oznacza, że TNN zniknie z listy ostrzeżeń publicznych? Zapytałem o to biuro prasowe KNF. Gdy uzyskam jakiś komentarz, zaktualizuję tekst.

Natomiast problem nadzoru państwa nad kantorami internetowymi stał się w Polsce głośny w połowie ubiegłego roku, gdy klienci jednego z największych tego typu podmiotów w Polsce – Fritz Exchange mieli problem z odzyskaniem pieniędzy. Co ciekawe firma ta posiadała wydaną przez KNF licencję krajowej instytucji płatniczej, która, po upublicznieniu problemów z regulowaniem zobowiązań wobec klientów, została jej we wrześniu odebrana. Sprawa Fritz Exchange sprowokowała też działania resortu finansów. Ministerstwo rozpoczęło prace nad ustawą, która w specjalny sposób ma regulować działalność kantorów internetowych.

Przeczytajcie także: Fritz Group traci licencję instytucji płatniczej

Tymczasem zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze małej instytucji płatniczej staje się lekiem na wszelkie zło w polskim sektorze finansowym. Przypomnę, że niedawno w rejestrze MIP znalazło kilka instytucji z innej branży mającej na pieńku z nadzorem, czyli firm działających w obszarze kryptowalut. Uzyskanie wpisu do rejestru MIP jest o wiele prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Niestety, zezwolenie MIP ma swoje ograniczenia. Nie pozwala m.in. na prowadzenie działalności za granicą oraz ma limit obrotów w wysokości 1,5 mln euro miesięcznie.

Natomiast do rejestru małych instytucji płatniczych dopisano wczoraj jeszcze jedną firmę. Jest nią spółka Fines z Sopotu. Firma ta posiada ogólnokrajową sieć agencji pośrednictwa finansowego, w których oferuje m.in. pożyczki i kredyty bankowe.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies