Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Małe zamieszanie z dniem bez gotówki. W Europie obchodzony jest dzisiaj. W Polsce będzie w październiku

W organizację polskiego Dnia Płatności Bezgotówkowych zaangażowanych będzie kilkadziesiąt instytucji finansowych

W kilku serwisach internetowych oraz w prasie, m.in. w Pulsie Biznesu, możecie znaleźć dziś informację o obchodzonym 27 czerwca bieżącego roku z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego Dniu Bez Płacenia Gotówką. Na redakcyjną skrzynkę mejlową Cashless trafił też obwieszczający to święto komunikat prasowy jednego z producentów terminali płatniczych. Co ciekawe jednak na stronie NBP nie znalazłem na temat tej inicjatywy ani słowa. Zaintrygowany zacząłem pytać, aby dowiedzieć się, o co chodzi.

Przeczytajcie także: Promujcie obrót bezgotówkowy, ale nie na siłę

Otóż okazuje się, że międzynarodowy No Cash Day obchodzony jest w kilku krajach Europy właśnie dzisiaj. To inicjatywa pewnej włoskiej instytucji kultywowana od kilku lat. No Cash Day świętowano w ubiegłym roku również w Polsce. Narodowy Bank Polski brał udział w obchodach tego wydarzeniu a serwis Cashless objął je patronatem medialnym. Wtedy dzień bez gotówki wypadł 5 kwietnia. Ustalono, że w tym roku będzie to 27 czerwca, gdyż No Cash Day powiązano z odbywającą się właśnie w Kopenhadze konferencją Money2020.

Prawdopodobnie więc z tego powodu część mediów ogłosiła dzisiejszy dzień Dniem Bez Płacenia Gotówką także w Polsce. Biuro prasowego banku centralnego od wydarzenia tego się jednak odżegnuje. Dlaczego? Bo 19 października instytucja obchodzić będzie polski Dzień Płatności Bezgotówkowych. To inicjatywa Koalicji na Rzecz Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, której bank centralny jest członkiem. Wśród organizatorów Dnia Płatności Bezgotówkowych w Polsce będzie też m.in. Związek Banków Polskich, KIR, Mastercard i Visa.

Przeczytajcie także: Już pora na podniesienie limitu na płatności bez PIN-u

Nie jest dla mnie do końca jasne, dlaczego instytucje z Polski zdecydowały się na organizację bezgotówkowego święta w innym terminie niż No Cash Day. Zakładam jednak, że jeśli ma on charakter komercyjny, to wiąże się z nim konieczność ponoszenia określonych kosztów na rzecz organizatora, np. z tytułu wykorzystania logo. Być może uznano, że korzyści z przystąpienia do międzynarodowej inicjatywy są nieistotne i nie uzasadniają wydawania pieniędzy na licencję. Organizacja Dnia Płatności Bezgotówkowych w Polsce w październiku ma natomiast sens o tyle, że będzie on dobrze korespondował z obchodzonym w tym miesiącu od lat świętem oszczędzania.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies