Żeby z niej skorzystać, trzeba mieć aktualną wersję aplikacji mObywatel, telefon z modułem NFC oraz dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o udostępnieniu najnowszej wersji aplikacji mObywatel, w której pojawiła się nowa usługa – Podpisz dokument. Podpis złożony za pośrednictwem e-dowodu osobistego jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną.
W ten sposób można podpisać dokument w formacie pdf wielkości nie większej niż 10 MB, m.in. wniosek, oświadczenie lub inny rodzaj dokumentu kierowany do urzędu lub instytucji państwowej, który następnie można przesłać do właściwej instytucji np. e-mailem. Natomiast w przypadku innych podmiotów (osoby prywatne, firmy lub organizacje niepubliczne) obie strony muszą najpierw ustalić czy honorują ten rodzaj podpisu.
Żeby podpisać dokument w mObywatelu, wymagana jest najnowsza wersja aplikacji, telefon z modułem NFC oraz dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną (jest on wydawany przez urzędy od 2019 r., ale od użytkownika zależy, czy warstwa elektroniczna zostanie aktywowana). E-dowód musi mieć też aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2), który ustalany jest przez właściciela dokumentu podczas odbioru dokumentu w urzędzie.
Jak to działa? Najpierw trzeba przygotować plik do podpisu w formacie pdf. Aplikacja poprosi o dodanie dokumentu do podpisu, następnie trzeba wpisać 6-cyfrowy numer CAN e-dowodu (znajduje się w prawym dolnym rogu dokumentu) oraz 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kolejny krok to przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu w miejscu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie pdf. Po złożeniu e-podpisu zaleca się zapisanie dokumentu w pamięci telefonu, ponieważ podpisane pliki nie są przechowywane w aplikacji mObywatel. W przypadku urządzeń z systemem iOS dokument zapisuje się automatycznie w pamięci telefonu.
Wcześniej również można było podpisywać dokumenty za pośrednictwem e-dowodu osobistego: za pomocą oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze (do tego potrzebny jest czytnik e-dowodu) lub aplikacji eDO App dostarczanej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. eDO App pozwala podpisywać dokumenty na podobnej zasadzie jak obecnie mObywatel, czyli na urządzeniu mobilnym z użyciem e-dowodu i modułu NFC.