Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
W aplikacji mObywatel pojawiła się funkcja podpisywania dokumentów

Żeby z niej skorzystać, trzeba mieć aktualną wersję aplikacji mObywatel, telefon z modułem NFC oraz dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o udostępnieniu najnowszej wersji aplikacji mObywatel, w której pojawiła się nowa usługa – Podpisz dokument. Podpis złożony za pośrednictwem e-dowodu osobistego jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną.

W ten sposób można podpisać dokument w formacie pdf wielkości nie większej niż 10 MB, m.in. wniosek, oświadczenie lub inny rodzaj dokumentu kierowany do urzędu lub instytucji państwowej, który następnie można przesłać do właściwej instytucji np. e-mailem. Natomiast w przypadku innych podmiotów (osoby prywatne, firmy lub organizacje niepubliczne) obie strony muszą najpierw ustalić czy honorują ten rodzaj podpisu.

Przeczytajcie także: Asseco, Samsung i Xtension wprowadzają certyfikowany podpis biometryczny biocertiX

Żeby podpisać dokument w mObywatelu, wymagana jest najnowsza wersja aplikacji, telefon z modułem NFC oraz dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną (jest on wydawany przez urzędy od 2019 r., ale od użytkownika zależy, czy warstwa elektroniczna zostanie aktywowana). E-dowód musi mieć też aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2), który ustalany jest przez właściciela dokumentu podczas odbioru dokumentu w urzędzie.

Jak to działa? Najpierw trzeba przygotować plik do podpisu w formacie pdf. Aplikacja poprosi o dodanie dokumentu do podpisu, następnie trzeba wpisać 6-cyfrowy numer CAN e-dowodu (znajduje się w prawym dolnym rogu dokumentu) oraz 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kolejny krok to przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu w miejscu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie pdf. Po złożeniu e-podpisu zaleca się zapisanie dokumentu w pamięci telefonu, ponieważ podpisane pliki nie są przechowywane w aplikacji mObywatel. W przypadku urządzeń z systemem iOS dokument zapisuje się automatycznie w pamięci telefonu.

Przeczytajcie także: Inteligo obniży klientom limity transakcyjne

Wcześniej również można było podpisywać dokumenty za pośrednictwem e-dowodu osobistego: za pomocą oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze (do tego potrzebny jest czytnik e-dowodu) lub aplikacji eDO App dostarczanej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. eDO App pozwala podpisywać dokumenty na podobnej zasadzie jak obecnie mObywatel, czyli na urządzeniu mobilnym z użyciem e-dowodu i modułu NFC.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies