Na razie karta dostępna jest dla klientów z Czech i Portugalii, ale do Polski ma trafić w ciągu najbliższych tygodni
Biuro prasowe XTB opublikowało komunikat, w którym informuje o nowościach w ofercie spółki. Wśród nich wymienia wirtualny portfel oraz kartę wielowalutową Mastercard. Karta jest na razie dostępna dla klientów z rynków czeskiego i portugalskiego w wersji wirtualnej, ale wkrótce ma trafić do innych krajów i być dostępna także w formie tradycyjnego plastiku. W Polsce ma pojawić się w ciągu najbliższych tygodni. Portfel i powiązana z nim karta ma umożliwić klientom XTB pełne zarządzanie swoimi finansami, nie tylko w kontekście inwestycji.
– Przez lata byliśmy platformą inwestycyjną, znaną wśród aktywnych uczestników rynku, a dziś stajemy się superaplikacją inwestycyjną dla osób, które chcą efektywnie zarządzać swoimi finansami, zarówno krótko- jak i długoterminowo – mówi Omar Arnaout, prezes XTB.
Użytkownicy będą mogli prowadzić konta w siedmiu walutach: euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim, złotym, węgierskim forincie, czeskiej koronie i rumuńskim leju. Rozwiązanie XTB powstało przy współpracy z fintechem DiPocket, znanym swego czasu w Polsce z oferowania własnej aplikacji i kart płatniczych. Spółka później wycofała się jednak z obsługi klientów indywidualnych i obecnie oferuje swoje rozwiązania innym firmom, które chciałyby sprzedawać produkty finansowe konsumentom.
Natomiast wśród innych nowości, ogłoszonych dziś przez XTB, znalazły się także konta IKE, dzięki którym można inwestować z myślą o emeryturze ze zwolnieniem z podatku od zysków kapitałowych. Konta IKE będzie można początkowo otworzyć w aplikacji mobilnej. Wersja desktopowa jest planowana na 2025 rok. Nowe konta IKE w ciągu tygodnia staną się dostępna dla wszystkich polskich użytkowników posiadających aktualną aplikację mobilną XTB.
W ramach IKE inwestorzy będą mogli skorzystać z akcji ułamkowych, które umożliwiają swobodną dywersyfikację portfela już przy niewielkich kwotach inwestycji. XTB nie będzie pobierać prowizji od handlu akcjami i ETF-ami do kwoty 100 tys. euro obrotu miesięcznie. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2 proc. (min. 10 euro). Może zostać również naliczona opłata za przewalutowanie w wysokości 0,5 proc.