Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Co warto wiedzieć o bezpiecznym bankowaniu dzieci?

Popularyzacji kont bankowych dla najmłodszych powinna towarzyszyć troska o ich bezpieczeństwo. Odpowiedzialność za to spoczywa zarówno na bankach, jak i opiekunach dzieci

Rodzice robią, co mogą, by nauczyć dzieci bezpieczeństwa "offline". Trudniej jest jednak z "online'em", także dlatego, że sami często nie są ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci i rodzicie mogli wspólnie uczyć się na ten temat oraz by konta bankowe młodych osób były odpowiednio nadzorowane przez rodziców.

Fakt, że nawet młode osoby są narażone na cyfrowe kradzieże, potwierdza badanie, które ING Bank Śląski przeprowadził po raz drugi w 2024 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem badanie wykazało, że coraz więcej dzieci jest narażonych na realną utratę swoich finansów. W obu grupach wiekowych wzrósł odsetek dzieci, które zadeklarowały, iż nie mogą wykluczyć, że ktoś ukradł im prawdziwe pieniądze – twierdzi tak co 10. badany. W starszej grupie 6 proc. młodzieży przyznało, że taki incydent miał miejsce. Jest to wzrost w stosunku do 2023 roku, kiedy zadeklarowało to tylko 2 proc. respondentów w tej grupie wiekowej.

Nabywanie umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie powinno być więc niezbędnym elementem współczesnej edukacji. Kluczową rolę mają tutaj do odegrania rodzice – to właśnie od nich aż 73 proc. badanych, a w starszej grupie 71 proc. czerpie informacje o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Wspólna nauka dobrych nawyków i podejścia do cyberbezpieczeństwa jest niezwykle ważna, szczególnie że postawy ukształtowane w młodości zostają z nami na wiele lat. Z kolei co trzecie dziecko w obu grupach wiekowych wiedzę o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, czerpie od znajomych, a ponad połowa starszych dzieci wskazała internet jako źródło wiedzy.

Akademia Cyberbezpieczeństwa dla młodych

Dlatego, aby wesprzeć rodziny w edukacji na temat finansów i bezpieczeństwa online, ING Bank Śląski od 3 lat rozwija "Miasto ING" na popularnej platformie gamingowej Roblox. Gra uczy dzieci bezpiecznego korzystania z sieci w sposób naturalny i angażujący, a zarazem daje przestrzeń do wspólnej zabawy oraz rozmowy rodziców i dzieci.

Miasto ING w Roblox - Akademia! Ruszył 3. sezon gry!

W najnowszym, trzecim sezonie "Miasta ING" bank zaprosił dzieci do Akademii Cyberbezpieczeństwa, w której nauczycielami są znani i lubiani twórcy internetowi. Młodzi gracze uczą się tam przydatnych umiejętności, jak wykrywanie fake’ów czy tworzenie silnych haseł.

Rola i narzędzia dla opiekunów dzieci

Gdy rodzice uznają, że ich pociecha poznała już podstawowe zasady bezpieczeństwa online i jest gotowa, by zyskać większą samodzielność finansową, mogą założyć jej konto Mobi z bezpieczną aplikacją Moje ING dostępną od 6 roku życia.

Poprzez Panel rodzica w aplikacji Moje ING opiekunowie mogą sprawować dyskretną kontrolę nad wydatkami dziecka i czuwać nad bezpieczeństwem jego konta. Za każdym razem, gdy dziecko chce wykonać przelew, rodzic otrzymuje prośbę o jego realizację, którą może zaakceptować lub odrzucić. Powiadomienia informują również o płatnościach kartą przedpłaconą, z której korzysta dziecko, więc rodzic może je na bieżąco śledzić i dostosować limit transakcji. Ponadto w sytuacji, gdy dziecko zgubi kartę lub telefon, rodzic może zablokować kartę oraz dostęp do bankowości online, a także je odblokować, jeśli zguba odnajdzie się np. w kieszeni plecaka.

Wszystkie te funkcje pozwalają czuwać nad bezpieczeństwem dziecka zdalnie, np. gdy rodzice są w pracy, a ich pociechy w szkole lub na obozie.

 

Badanie ilościowe przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży (7-17 lat). Badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2024 roku przez agencję badawczą Minds & Roses na zlecenie ING Banku Śląskiego. W badaniu wzięły udział dzieci w wieku 7-12 n=128 oraz dzieci 13-17 n=151.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies