Sześć banków, które już podały informacje o swoich zyskach ze sprzedaży akcji Visy Europe, dostanie ponad 170 mln euro w gotówce. A to nie wszystko
Z różnych informacji, które w ostatnich miesiącach dotarły do polskich bankowców, ta jest chyba zdecydowanie najprzyjemniejsza. Wiele wskazuje na to, że do końca czerwca uda się wreszcie rozliczyć fuzję Visy Inc. z Visą Europe, która jest stowarzyszeniem banków i należy do instytucji wydających karty z jej logo. Są wśród nich także banki z Polski, dla których fuzja oznacza konkretne zyski.
Przeczytajcie także: Moneyback nie umarł. Możecie zyskać 5 proc.
Długo nie było wiadomo, jakie to będą pieniądze. Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku do publicznej wiadomości podano orientacyjne kwoty, jakie instytucje otrzymają za akcje Visa Europe. Miała to być gotówka, akcje Visa Inc. oraz dodatkowe dochody w ramach klauzuli earn out, wypłacane w czwartą rocznicę finalizacji transakcji. Później jednak w wyniku negocjacji z organami nadzorczymi poszczególne kwoty uległy zmianie. Wypłaty w gotówce uległy zwiększeniu kosztem dochodów z tytułu earn out. Część wpływów w gotówce banki dostaną w trzecią rocznicę transakcji.
Jak dotąd sześć banków z Polski podało już informacje o ostatecznych kwotach, jakie dostaną z tytułu fuzji Visa Inc. i Visa Europe. Spośród nich najwięcej zarobi BZ WBK. Z komunikatu giełdowego tego banku wynika, że otrzyma bez mała 50 mln euro w gotówce oraz ponad 18 tys. uprzywilejowanych akcji Visa Inc. Ma też 0,384-proc. udział w kwocie 1,12 mld euro, jakie Visa Inc. wypłaci bankom w trzecią rocznicę transakcji. Szacuje się, że może to być ok. 4,3 mln euro.
Przeczytajcie także: Oto 6 najciekawszych debiutów kartowych ostatnich miesięcy
Z kolei na konto mBanku do końca czerwca powinno wpłynąć 46,5 mln euro w gotówce. W trzecią rocznicę fuzji dostanie ok. 4 mln euro (to równowartość 0,358-proc. udziału w kwocie 1,12 mld euro). mBank otrzyma także 16,5 tys. akcji Visa Inc. Natomiast ING Bank Śląski może liczyć na 33,1 mln euro w gotówce i 12 tys. akcji Visa Inc. Jego udział w płatności, która ma być zrealizowana za trzy lata, wynosi 0,255 proc., co może być warte 2,9 mln euro.
Pozostałe banki mogą liczyć odpowiednio: BPH na 17,8 mln euro w gotówce, 6,5 tys. akcji Visa Inc. oraz 1,5 mln euro gotówki po trzech latach, Bank Handlowy – 15,8 mln euro teraz, 5,7 tys. akcji Visa Inc. oraz 1,4 mln euro w trzecią rocznicę transakcji a BGŻ BNP Paribas – 6,9 mln euro gotówki, 2,5 tys. akcji amerykańskiej Visy oraz 0,6 mln euro za trzy lata.
Największym bankiem członkowskim Visa Europe z Polski jest PKO BP. Instytucja na razie nie poinformowała o ostatecznych kwotach, jakie spodziewa się dostać z tytułu sprzedaży akcji organizacji płatniczej. Na początku roku bank podawał wstępnie, że będzie to ok. 89 mln euro.