PBS jest instytucją poddaną wcześniej procesowi przymusowej restrukturyzacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o podpisaniu umowy sprzedaży 100 proc. akcji Banku Nowego BFG. Większościowy pakiet udziałów, wynoszący 72 proc., nabył Wielkopolski Bank Spółdzielczy, znany na rynku pod nazwą handlową neoBank. Pozostałe akcje kupiły inne podmioty niewymienione z nazwy w komunikacie BFG.
Z informacji BFG wynika, że klienci Banku Nowego BFG nie muszą w tej chwili podejmować żadnych aktywności w związku z transakcją. Taka konieczność powstanie prawdopodobnie jednak w przyszłości, np. w momencie fuzji operacyjnej, do której zapewne dojdzie. O kolejnych krokach związanych z przejęciem obsługi ich produktów będzie już informować instytucja z Poznania.
Bank Nowy BFG to instytucja powstała po tzw. przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, która została przeprowadzona w styczniu 2020 r. W wyniku tak zarządzonej operacji klienci indywidualni nie ponieśli żadnych strat. Musieli się z nimi natomiast liczyć niektórzy klienci biznesowi oraz samorządy. Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji była upadłość banku.
W przeszłości PBS zasłynął m.in. tym, że jako jeden z pierwszych banków w Polsce wdrożył bankomaty umożliwiające wypłaty gotówki za pośrednictwem biometrii naczyń krwionośnych palca.