W nowe terminale umożliwiające przypisanie biletu do karty płatniczej ma zostać wyposażonych ok. 700 pojazdów poznańskiej komunikacji publicznej
Pasażerowie poznańskiej komunikacji publicznej będą mogli kupować bilety za pomocą kart płatniczych, smartfonów lub smartwatchy w terminalach zainstalowanych w pojazdach. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konkurs na wybór operatora nowego systemu płatności.
Jak określono w warunkach konkursu, system ma obsługiwać sprzedaż różnych typów biletów jednoprzejazdowych oraz krótkookresowych – od 15-minutowych do 24-godzinnych. Pasażer wybierze taryfę na ekranie dotykowym i od razu kupi dowolną liczbę biletów. Urządzenie ma też umożliwiać pasażerowi sprawdzenie ważnych biletów przypisanych do tokenu jego karty płatniczej (typ biletu, rodzaj ulgi, strefy ważności, a w przypadku biletów czasowych również data i czas, do których ważny jest bilet).
Częścią urządzenia ma być czytnik kart płatniczych obsługujący co najmniej płatności zbliżeniowe kartami Visa i Mastercard, a także płatności NFC z urządzeń mobilnych. Wszystkie szczegóły transakcji realizowanych w terminalach mają być natychmiast raportowane do systemu centralnego. Kontrola biletowa będzie zaś polegała na zbliżeniu karty płatniczej (lub smartfona czy smartwatcha) do czytnika kontrolerskiego i sprawdzeniu, czy dla danej karty płatniczej w systemie centralnym istnieje ważny bilet.
W nowe terminale ma zostać wyposażonych ok. 700 pojazdów, a system ma być gotowy najpóźniej w pierwszej połowie 2022 r.
Poznań jest kolejnym miastem, które zdecydowało się zmodernizować swój system płatności za transport publiczny. Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o starcie montażu nowego typu kasowników w Lublinie oraz o przetargu ogłoszonym w Bielsku-Białej. Tego typu rozwiązania działają też już w innych polskich miastach. Od początku tego roku z podobnego systemu mogą już korzystać mieszkańcy Olsztyna, a wcześniej otrzymali go m.in. podróżujący po Włocławku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Jaworznie, Gdańsku czy Częstochowie.
Fot. ZTM Poznań