Mimo wątpliwości części specjalistów posłowie z Komisji Finansów Publicznych przyjęli ustawę korzystną dla Diners i American Express
Poselski projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wprowadza trzyipółletni okres przejściowy, w trakcie którego organizacje płatnicze o małym zasięgu nie muszą stosować się do limitu interchange.
To prowizja jaką właściciele punktów handlowych odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. W wyniku administracyjnych regulacji zdecydowano, że nie może ona wynosić więcej niż 0,3 proc. Jednak przepisy europejskie pozwalają na czasowe wyłączenie spod tego limitu organizacji płatniczych, które mają mniej niż 3 proc. udziału w rynku. W Polsce działają tylko dwie takie firmy, czyli American Express oraz Diners Club.
Dziś odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wątpliwości co do zasadności tej ustawy zgłosili m.in. przedstawiciele akceptantów, w tym Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Przedstawiciele MasterCard przytoczyli wyliczenia, z których wynika, że jeżeli w rezultacie tej ustawy Diners i AmEx zwiększyłyby swoje rynkowe udziały o 1 pkt. proc., dla akceptantów oznaczać to będzie dodatkowe koszty w wysokości 100 mln zł w całym trzyipółletnim okresie obowiązywania wyłączenia.
Projektu broniło Ministerstwo Finansów, które uważa, że pozwoli on zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku płatniczego. Podkreśliło, że okres przejściowy na stosowanie limitu interchange zawarty jest również w dużej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który przygotowany został przez resort i wysłany już do konsultacji. Mogliście przeczytać o tym najpierw w serwisie Cashless, w tekście znajdującym się tutaj.
Duża nowelizacja jest jednak dokumentem szerszym i prawdopodobnie nie zostanie przyjęta przez parlament obecnej kadencji. Stąd projekt poselski, który zawiera wyłącznie ulgę dla organizacji o mniejszym udziale rynkowym. Teraz trafi na posiedzenie plenarne, a jeżeli nie będzie poprawek - do trzeciego czytania i do Senatu. Istnieje więc szansa, że proces legislacyjny zakończy się jeszcze przed wyborami.
Przyjęcie ustawy będzie korzystne nie tylko dla organizacji płatniczych takich jak American Express i Diners Club, ale również dla banków. Będą mogły część wydawanych przez siebie kart zamienić na karty tych dwóch firm i zarabiać więcej na transakcjach. Stanie się to szczególnie łatwe na przykład w BZ WBK, który już dziś współpracuje z AmEx przy okazji wydawnictwa kart Payback.
Stracą właściciele punktów handlowych, którzy ponosić będą wyższe koszty obsługi kart. Stratne będą również MasterCard i Visa, które prawdopodobnie będą musiały pogodzić się ze zmniejszeniem swoich udziałów rynkowych.
Natomiast w mojej opinii zmiana będzie neutralna dla klientów. Chyba że któryś z banków zdecydowałby się na wydawanie wyłącznie kart Diners lub AmEx, które są drogie także dla użytkownika, ale to raczej mało prawdopodobne.