ZBP przygotował raport "Banki 2020" na temat sytuacji banków w minionym roku oraz wskazujący perspektywy na najbliższą przyszłość
Związek Banków Polskich opublikował raport o sytuacji ekonomicznej banków "Banki 2020". To już 28 edycja dorocznego opracowania, w którym prezentowane są wyniki sektora bankowego oraz perspektywy na najbliższą przyszłość.
Jak podano, w 2020 r. nastąpił bardzo wysoki wzrost sumy bilansowej banków (o ponad 17 proc.), przy jednoczesnym pogorszeniu wyników finansowych sektora.
Wzrost sumy bilansowej generowany był m.in. przez bardzo silny dopływ pieniędzy do przedsiębiorstw w wyniku wdrażania kolejnych tarcz finansowych. W okresie niepewności ekonomicznej depozyty szybko rosły, a z kolei istotnie malało zainteresowane kredytami. Jednym z największych wyzwań były zaś bardzo niskie stopy procentowe.
Wobec zmniejszonych dochodów odsetkowych, zahamowania akcji kredytowej i szybkiego wzrostu zobowiązań finansowych miniony rok przyniósł wyraźne obniżenie wyników finansowych sektora. ZBP podaje, że spadkowi dochodów odsetkowych towarzyszył natomiast wzrost dochodów z opłat i prowizji (o 11 proc.) i prognozuje dalsze zmiany w tym kierunku. – Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat za świadczone usługi, czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym – napisano w raporcie.
Raport ZBP potwierdza zatem to, o czym możecie przeczytać w serwisie cashless.pl: kolejne banki decydują się na podwyżki opłat za swoje usługi, a coraz częściej pojawiają się też głosy, że klienci będą musieli płacić za depozyty złożone w bankach.
Z kolei jako dodatkową ścieżkę, która ma doprowadzić do wzrostu dochodowości banków, wskazano rozwój usług spoza tradycyjnej domeny bankowej. – W związku z potrzebą zwiększania dochodów pozaodsetkowych wyzwaniem dla banków będzie identyfikacja nowych rodzajów aktywności, świadczenie usług, w tym niefinansowych i niebankowych, które mogą stać się źródłem dodatkowych dochodów i będą świadczyć o znaczeniu banku w życiu klienta – zaznaczono w opracowaniu. Również ten trend znany jest czytelnikom serwisu cashelss.pl, a więcej na ten temat przeczytać mogliście np. w tekście: Tradycyjne usługi bankowe to za mało. O rozwoju tzw. VAS-ów w bankowości mówili eksperci podczas Cashless Live.
Cały przygotowany przez ZBP raport dostępny jest tutaj. Znajdziecie tam kompleksowy opis sytuacji banków, ich wyników, wyzwań, z jakimi się mierzą, oraz prognozy rozwoju sytuacji na rynku finansowym.