Z kasą w postaci oprogramowania mogą zostać zintegrowane terminale płatnicze różnych producentów, przeznaczone do pracy w modelu unattended
Spółka Xpay uzyskała homologację dla wirtualnej kasy fiskalnej o nazwie XKasa GTV. Jest to kasa specjalnego przeznaczania, która może znaleźć zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach samoobsługowych.
XKasa GTV to już trzecia kasa z certyfikatem GUM-u przygotowana przez Xpay. Wcześniej spółka opracowała kasę przeznaczenia ogólnego, o której wdrożeniu w sieci restauracji Sphinx mogliście niedawno przeczytać w serwisie cashless.pl, oraz kasę dla przedsiębiorców świadczących usługi przewozowe.
Z kolei XKasa GTV przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Kasę w postaci oprogramowania można zainstalować na dowolnym urządzeniu z systemem Android. Przy użyciu w maszynach vendingowych uwzględniono możliwość stosowania terminali płatniczych różnych producentów i przeznaczonych do pracy w środowisku unattended (samoobsługowym).
– Architektura XkasaGTV zakłada możliwość współpracy zarówno z klasycznymi aplikacjami płatniczymi, jak i wszelkiego rodzaju softposami (terminalami w postaci aplikacji mobilnej) oraz systemami telemetrycznymi i księgowymi – tłumaczy w rozmowie z serwisem cashless.pl Krzysztof Jagielski, prezes Xpay. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że możliwość stosowania softposów przy sprzedaży bez nadzoru jest bardzo mocno ograniczona, o czym więcej tutaj.
Jak deklarują twórcy, z rozwiązania będą mogły korzystać zarówno małe podmioty gospodarcze, jak i te o największej skali działalności. – Część główna systemu jest zaprojektowana w taki sposób, aby radykalnie uprościć integrację, zarządzanie kasami oraz dostarczać dane fiskalne i paragonowe do dowolnych systemów backoffice’owych naszych klientów i partnerów – zapewnia prezes spółki.
Automaty vendingowe korzystają obecnie ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów również sprzedaż w tego typu maszynach trzeba będzie fiskalizować – począwszy od 1 kwietnia 2027 r. – Xpay, uzyskując homologację rozwiązania XKasa GTV, potwierdza gotowość do nadchodzącej fiskalizacji branży vendingowej. Rozpoczynamy współpracę z partnerami, aby z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować i przetestować wspólne rozwiązania – dodaje.
A lista podmiotów uprawnionych do ewidencjonowania przychodów za pomocą kas w postaci oprogramowania jest ograniczona. Kasy ogólne przeznaczone są do prowadzenia standardowej ewidencji sprzedaży, która nie wymaga stosowania specjalnych funkcji, jak np. w przypadku przedsiębiorców z szeroko rozumianej branży HoReCa (gastronomia, hotele, catering), składów opałowych, ochotniczych straży pożarnych czy kół gospodyń wiejskich. Z kolei kasy specjalne przeznaczone są do ewidencjonowania skomplikowanej sprzedaży i odpowiadają szczególnym wymaganiom. Ten typ kas może się sprawdzić do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób samochodem osobowym czy też w przypadku prowadzenia ewidencji w urządzeniach sprzedaży automatycznej.
Fot. freepik.com