DNB Bank Polska nie planuje jednak sprzedaży portfela już udzielonych kredytów
Z ustaleń Rzeczpospolitej wynika, że grupa DNB podjęła decyzję o wygaszaniu swojej działalności na polskim rynku. DNB Bank Polska będzie istniał w dotychczasowej formie prawnej, jednak konsekwencją ograniczania działalności będzie brak aktywności biznesowej i redukcja portfolio klientów – wskazano w informacji przekazanej Rzeczpospolitej przez biuro prasowe banku. Wycofywanie się z rynku będzie również skutkować zwolnieniami – tych należy się spodziewać prawdopodobnie od drugiego półrocza.
Zaangażowanie DNB w polski rynek maleje już od kilku lat. W 2013 r. instytucja zdecydowała się pozbyć biznesu detalicznego, sprzedając go Getin Noble Bankowi. Transakcja nie objęła kredytów hipotecznych oraz klientów, którzy nie wyrazili na to zgody. Skutkiem tego bank pozostał z wąskim gronem klientów indywidualnych, liczącym obecnie ok. 9 tys. osób, ale i względem nich ograniczał swoją aktywność. Koncentrował się natomiast na dużych firmach z wybranych sektorów. Jak podaje Rzeczpospolita, instytucja jest w dobrej sytuacji finansowej, ale na jej niekorzyść przemawia mała skala biznesu. Z tego powodu zdecydowano o wygaszaniu działalności również na rynku korporacyjnym.
Bank nie zamierza sprzedawać żadnej części swojego portfela kredytów, jednak nowe nie będą już udzielane. Instytucja zaznacza, że o tempie zmniejszania aktywności decydować będzie specyfika relacji z klientami i horyzont czasowy zobowiązań wobec nich. Na koniec 2020 r. DNB Bank Polska miał 13,6 mld zł aktywów i zajmował pod tym względem miejsce w połowie drugiej dziesiątki banków działających nad Wisłą.
Źródło: Rzeczpospolita