Z badań wynika, że dla tzw. giggersów, a więc osób wykonujących prace dorywcze, szczególnie ważna jest możliwość wypłaty wynagrodzenia na żądanie, do czego użyć można np. usługi Visa Direct
GIG economy, którą na język polski można tłumaczyć jako ekonomię pracy dorywczej, to nowe zjawisko dotyczące elastycznych form zatrudnienia. Pracownik ma zapewnione stabilne dochody oraz może otrzymać wynagrodzenie na żądanie. Z badania Visy, przeprowadzonego na przełomie 2019 i 2020 roku w kilkunastu krajach, w tym w Polsce, wynika, że 62 proc. tzw. giggersów (osoby wykonujące prace dorywcze) byłoby gotowych zmienić zleceniodawcę, gdyby nowy umożliwiał taką wypłatę środków.
Co ciekawe z tego samego badania Visy wynika, że nawet 83 proc. pracowników dorywczych byłoby w stanie zapłacić za korzystanie z natychmiastowej wypłaty na żądanie. Rozwiązania tego typu są dostępne na rynku, a jednym z nich jest narzędzie Visa Direct. W pierwszym kwartale 2020 roku wypłaty zarobionych środków przy wykorzystaniu Visa Direct wzrosły na całym świecie o 146 proc. W ciągu roku takich transakcji zrealizowano ponad 53 miliony, a ich łączna wartość przekroczyła 3,7 mld dolarów.
Visa Direct to globalna usługa przesyłania środków w czasie rzeczywistym, która w swoich generalnych zasadach działania jest odwróceniem tradycyjnego przepływu środków z kart płatniczych. Płatnik przesyła pieniądze za pośrednictwem agenta rozliczeniowego bezpośrednio na kartę Visa. Visa Direct może być wykorzystana zarówno do przekazywania środków pomiędzy bliskimi czy znajomymi, jak i między przedsiębiorstwem lub instytucją rządową a osobą prywatną.
Obok firm z sektora GIG economy i tych, które chcą wypłacać pracownikom zarobione pieniądze wcześniej niż na koniec miesiąca, z możliwości Visa Direct może skorzystać wiele innych branż. Narzędzie może znaleźć zastosowanie w ramach tzw. ekonomii współdzielenia, ochronie zdrowia, ubezpieczeniach, instytucjach publicznych czy też portalach internetowych, które oferują innym firmom sprzedaż produktów i usług na swoich platformach.
Artykuł powstał przy współpracy z organizacją Visa. Więcej na temat Visa Direct na blogu Visa.