Rachuneo to serwis ułatwiający regulowanie stałych opłat domowych
Na prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego liście małych instytucji płatniczych pojawił się wczoraj 67. wpis. Do rejestru trafiła właśnie poznańska spółka Polskie Aplikacje Transakcyjne, która jest operatorem serwisu Rachuneo. Zgodnie z wpisem Rachuneo może od teraz m.in. przyjmować wpłaty, realizować transakcje płatnicze, świadczyć usługi przekazu pieniężnego czy wydawać instrumenty płatnicze.
Rachuneo to serwis internetowy ułatwiający regulowanie stałych opłat, takich jak rachunki za prąd, gaz czy telewizję kablową. Dzięki Rachuneo wszystkie tego rodzaju przelewy mogą być opłacane automatycznie z konta powiązanej z serwisem karty bankowej. Od niedawna współwłaścicielem administrującej Rachuneo spółki jest trójmiejska firma Blue Media, która do Rachuneo przeniosła swoich klientów, obsługiwanych wcześniej za pomocą robota bm.pl.
Natomiast mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy, wprowadzony do polskiego prawodawstwa przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zdobycie wpisu w rejestrze MIP jest o wiele prostsze niż licencji krajowej instytucji płatniczej, podstawowego zezwolenia przeznaczonego dla fintechów. MIP-y mają jednak ograniczenia, np. mogą działać tylko w Polsce a ich obroty nie powinny być wyższe niż 1,5 mln euro miesięcznie.
Jak wspomniałem, na liście MIP znajduje się 67 wpisów. Oprócz Rachuneo pojawiła się tam niedawno także nieznana mi bliżej firma Flowine. Wcześniej KNF z różnych powodów wykreśliła z rejestru trzy podmioty (jako MIP mogą więc działać 64 firmy). Od kilku tygodni nadzór weryfikuje też działalność spółek znajdujących się w rejestrze. Więcej na ten temat w tekście Nowe wymogi KNF wobec małych instytucji płatniczych wywołały spór. Pojawiają się opinie, że nadzór źle interpretuje przepisy.