Operator Blika podał, że aktywnie z tego instrumentu korzysta już ok. 5,4 mln klientów
Dariusz Mazurkiewicz, prezes spółki Polski Standard Płatności (operator Blika) podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował statystyki transakcyjne za II kw. bieżącego roku. Jak się okazuje, w okresie od kwietnia do czerwca użytkownicy Blika wykonali za jego pomocą 97,4 mln różnego rodzaju operacji. To jest o 97 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i więcej niż w całym roku 2018.
Podobnie jak w poprzednich okresach tak i w II kw. 2020 r. Blik najczęściej wykorzystywany było do płatności w internecie. Ich udział w całej transakcyjności systemu wynosi 74,9 proc. W porównaniu z II kw. 2019 r. liczba transakcji Blik online wzrosła o 110 proc. Na drugiej pozycji pod względem popularności znajdują się przelewy P2P (na numer telefonu odbiorcy). W minionym kwartale było ich 10,6 mln, o 194 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
Jeżeli chodzi o płatności Blikiem w terminalach, to w II kw. bieżącego roku było ich 8,4 mln, czyli o 68 proc. więcej niż rok temu. Natomiast najmniejszy udział w transakcyjności Blika mają transakcje w bankomatach. W minionym kwartale odnotowano ich 5,5 mln, czyli o 8 proc. mniej niż przed rokiem. To warte zauważenia m.in. z tego powodu, że w czasach gdy Blik wchodził na rynek, to właśnie wypłaty gotówki były funkcją najczęściej wykorzystywaną przez blikowiczów.
Z danych PSP wynika zatem, że średnia dzienna liczba transakcji po raz pierwszy przekroczyła milion i w II kw. wynosiła 1,07 mln. Wartość wszystkich operacji Blikiem wyniosła w tym okresie bez mała 13,2 mld zł, a liczba aktywnych użytkowników systemu przekroczyła 5,4 mln.
Podczas konferencji Dariusz Mazurkiewicz odniósł się do kwestii udostępnienia przez system płatności zbliżeniowych, co jest możliwe dzięki współpracy z Mastercardem. Stwierdził, że prace nad tym są zaawansowane, ale nie zdradził terminu uruchomienia takiej funkcji. Przypomnę, że jesienią ubiegłego roku deklarowano, że zbliżeniowy Blik pojawi się najpóźniej w II kw. 2020 r. Terminu tego nie udało się dotrzymać a, jak wynika z nieoficjalnych informacji cashless.pl, obecnie realnym terminem takiego wdrożenia jest IV kw. 2020 r. lub nawet I kw. 2021 r. Opóźnienie wynikać ma z pandemii koronawirusa. Więcej na ten temat w tekście Blik zbliżeniowy: będzie, ale trzeba na niego poczekać najpewniej do przyszłego roku.