Rejestr prowadzony przez KNF liczy już przeszło 50 podmiotów
Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych, dopisując do niego wrocławską spółkę Amethyst UE. To druga firma, która w marcu uzyskała możliwość prowadzenia działalności jako MIP. Wcześniej, bo 5 marca, KNF dopisał do rejestru także warszawską spółkę o nazwie Bdika. Obie mogą m.in. przyjmować wpłaty, realizować przelewy czy wydawać instrumenty płatnicze.
Po wczorajszej aktualizacji rejestr małych instytucji płatniczych KNF-u liczy już 54 wpisy. Nie oznacza to jednak, że tyle firm może działać jako MIP-y. Na liście znajdują się bowiem trzy pozycje z adnotacją "wykreślony". Dotyczą one spółek Billon Digital Services (inna spółka z jej grupy otrzymała licencję instytucji pieniądza elektronicznego), Haloart oraz IAI SA (na liście jest inna spółka z tej samej grupy).
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony w ustawie o usługach płatniczych z myślą m.in. o startupach fintechowych. Uzyskanie wpisu w tym rejestrze jest o wiele prostsze i tańsze niż uzyskanie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP-y mają jednak pewne ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko na terenie Polski, a ich obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.
Fot. monito.com