W ramach współpracy sektora finansowego z administracją publiczną małym i średnim firmom oferowane są bezpłatnie terminale płatnicze
O tym, że Czesi chcą uruchomić program wzorowany na tym, prowadzonym przez fundację Polska Bezgotówkowa, mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl na początku ubiegłego roku. To wówczas czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu podpisało porozumienie z Konfederacją Przemysłu Republiki Czeskiej, Konfederacją Handlu i Turystyki oraz firmą Mastercard, w sprawie inicjatywy mającej na celu wsparcie rozwoju sieci akceptacji kart w Czechach.
Program "Czechy płacą kartą" wystartował w tym tygodniu. Oprócz czeskich władz i Mastercarda w projekt zaangażowały się także tamtejsze organizacje bankowe, stowarzyszenia biznesowe oraz Visa. Podobnie jak w Polsce tak i u południowych sąsiadów firmy, które nie przyjmują jeszcze płatności kartami, mogą otrzymać na rok terminal płatniczy zupełnie bezpłatnie. Po tym okresie mogą go oddać albo kontynuować akceptację kart już na warunkach rynkowych.
Czesi chwalą się, że są jednym ze światowych liderów w korzystaniu z płatności zbliżeniowych. Transakcje bezstykowe są tam jeszcze popularniejsze niż w Polsce. Jednak nie wszędzie w Czechach można zapłacić bezgotówkowo, a liczba terminali płatniczych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest niższa od europejskiej średniej. Program "Czechy płacą kartą" ma tę sytuację zmienić. Inicjatorzy projektu podkreślają jednak, że projekt nie ma na celu eliminacji gotówki, tylko stworzenie równych praw dla płacących kartami i banknotami.