Wnioski obu spółek zawierały braki formalne
W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o odmowie wpisania na listę małych instytucji płatniczych dwóch spółek. Chodzi o firmę Europejska Grupa Franczyzowa z Gdyni oraz spółkę TAD z Krakowa. Z komunikatu KNF wynika, że wnioski obu przedsiębiorstw zawierały braki formalne, które nie zostały usunięte mimo wezwań ze strony nadzoru. Jednocześnie KNF podkreślił, że wczorajsza decyzja nie stanowi przeciwskazania do ponownego złożenia przez obie spółki wniosku o wpis do rejestru MIP.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony na polski rynek jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. W przeciwieństwie do tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej, aby stać się MIP-em nie trzeba ubiegać się o licencję, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i przedłożyć wymagane dokumenty. MIP-y mają jednak swoje ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko w Polsce a ich obroty nie powinny przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie.
O wpisanie do rejestru MIP ubiegają się na przykład startupy fintechowe. Uzyskanie wpisu mogą traktować jako próbę generalną przed złożeniem wniosku o licencję krajowej instytucji płatniczej. Obecnie na liście MIP znajduje się 51 wpisów, choć spółek działających jako małe instytucje płatnicze jest mniej, gdyż dwa podmioty zostały z rejestru wykreślone.