Pięćdziesiątą spółką wpisaną do rejestru MIP została wczoraj firma Aforti Exchange
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała wczoraj do rejestru małych instytucji płatniczych warszawską spółkę Aforti Exchange. Firma ta specjalizuje się w usługach walutowych dla małych i średnich firm. Zgodnie z wpisem jaki znalazł się w rejestrze MIP Aforti Exchange może realizować usługi przekazu pieniężnego.
Tymczasem dzięki dodaniu do rejestru małych instytucji płatniczych spółki Aforti Exchange KNF może świętować skromny jubileusz. Na liście MIP znajduje się już bowiem 50 wpisów. Nie oznacza to jednak, że tyle podmiotów może aktualnie prowadzić działalność jako MIP. Dwie instytucje, a więc IAI i Haloart, zostały bowiem z rejestru wykreślone.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony przez ustawę o usługach płatniczych. Aby stać się MIP-em fintechy nie muszą występować do KNF o licencję. Wystarczy, że złożą odpowiednie dokumenty. MIP-y mają jednak ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko w Polsce a ich obrót nie powinien przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Resort finansów planuje wprowadzić zmiany do zasad działania MIP-ów. Więcej na ten temat w tekście Ministerstwo Finansów chce zmian w przepisach o małych instytucjach płatniczych. Ustawa ma być przyjęta w III kw. 2020 r.