Dane banku centralnego pokazują również spadek liczby transakcji gotówkowych przy ciągłym wzroście ich wartości
Narodowy Bank Polski opublikował informacje na temat polskiego rynku kart płatniczych w III kw. bieżącego roku. Bank centralny zdążył już przyzwyczaić do rekordów w tych statystykach. Nie inaczej jest i tym razem. Na historycznie wysokich poziomach są m.in. liczba kart, liczba i wartość płatności czy wartość transakcji gotówkowych. Ale po kolei.
Z danych NBP wynika zatem, że na koniec września w portfelu Polaków było ponad 42,1 mln różnego rodzaju kart płatniczych. To o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż na koniec czerwca. Wzrost byłby o wiele większy, gdyby nie znaczący spadek liczby kart przedpłaconych, których we wrześniu było 2,1 mln podczas gdy w czerwcu – ponad 2,5 mln. Liczba kart debetowych wzrosła z 33,5 mln w czerwcu do 33,9 mln we wrześniu. Stabilna pozostaje natomiast liczba kart kredytowych. Na koniec poprzedniego kwartału było ich 5,822 mln, o ok. 10 tys. sztuk mniej niż w czerwcu.
Rekordowa była również liczba transakcji, zrealizowanych przy pomocy kart, która osiągnęła poziom 1,68 mld. Kwartał wcześniej było ich 1,61 mld. Za wzrost odpowiedzialne są transakcje bezgotówkowe, a więc płatności. Ich kwartalna liczba po raz pierwszy w historii przekroczyła 1,5 mld. Kwartał wcześniej było to 1,43 mld. Natomiast liczba transakcji gotówkowych, a więc np. wypłat z bankomatów, zmniejszyła się ze 175,9 mln do 174,6 mln. Ich wartość jednak wzrosła ze 108,2 mld zł do 111,7 mld zł. Jeszcze mocniej wzrosła wartość płatności, z 92,7 mld w II kw. do 96,9 mld w okresie od lipca do września.