Opracowywane rozwiązanie umożliwi cyfrową wysyłkę tzw. prywatnych dokumentów, np. umów
Podczas kolejnego wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast, które w ostatni wtorek odbyło się w warszawskim Hotelu Bristol, wiceprezes KIR-u Robert Trętowski zapowiedział wprowadzenie nowej usługi przygotowanej wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej. Będzie to wykorzystujący technologię blockchain system do dystrybucji tzw. prywatnych dokumentów do klientów. Pierwszym bankiem, który rozwiązanie to wdroży, będzie prawdopodobnie PKO BP.
Przypomnę, że bank PKO wspólnie z KIR-em wprowadził już tzw. cyfrowy trwały nośnik do dystrybucji dokumentów publicznych, takich jak cenniki czy regulaminy. System ten również wykorzystuje blockchain. Dotychczas jednak nie pozwala na wysyłkę dokumentów prywatnych, takich jak np. umowy zawierane przez bank z klientami. Chodzi m.in. o to, że za jego pomocą nie da się zrealizować zapisanego w przepisach o ochronie danych osobowych prawa klienta do zapomnienia.
Wkrótce ma się to jednak zmienić. – Wspólnie z PKO jesteśmy na ostatnim etapie prac związanych z wdrożeniem blockchaina do dystrybucji dokumentów prywatnych – powiedział Robert Trętowski. Dodał, że KIR ma nadzieję, iż opracowywane rozwiązanie stanie się sektorowym, a więc, że będą mogły z niego skorzystać wszystkie banki działające na polskim rynku. Między innymi w tym celu KIR nawiązał współpracę ze wspomnianym na wstępie Operatorem Chmury Krajowej, który pozwoli dowolnie zwiększać skalę rozwiązania.
Z tego co udało mi się dowiedzieć, wynika, że w opracowywanym rozwiązaniu wykorzystana zostanie także technologia WORM. To rodzaj serwera, na którym raz zapisanego pliku nie da się zmienić. Co ciekawe do niedawna na polskim rynku przedstawiano tę technologię w opozycji do blockchaina. Teraz KIR i OCHK widzą zalety obu tych rozwiązań stosowanych razem. WORM, którego jednym z dostawców i pionierem wykorzystania do cyfrowego trwałego nośnika jest Hitachi, ma zapewniać niezmienność plików i możliwość zapomnienie klienta. Natomiast blockchain służyć ma dystrybucji informacji o dokumentach.
Ostatnie wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast poświęcone było tematowi wykorzystania technologii blockchain w branży finansowej. Obok Roberta Trętowskiego z KIR-u gośćmi cashless.pl byli także: Magdalena Borowik, doradca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Figuła, dyrektor w spółce Billon, Michał Legumina, odpowiedzialny za badania i rozwój w firmie Atende, Tomasz Sienicki, odpowiedzialny za strategię blockchain w Aliorze oraz Tadeusz Woszczyński, szef firmy Hitachi w Polsce. Więcej o tym, co się działo podczas ostatniego Cashless Breakfast możecie przeczytać tutaj.