Sprawę zbadali i opisali naukowcy z Wielkiej Brytanii
Serwis Bankier.pl opisał ciekawe badanie, którego wyniki ukazały się w jednym z naukowych czasopism w Wielkiej Brytanii. Dotyczy korelacji pomiędzy wzrostem popularności kart czy innych, bezgotówkowych instrumentów płatniczych i tym samym spadkiem wykorzystania gotówki, a liczbą odnotowywanych przypadków połknięć ciał obcych przez najmłodsze dzieci.
Badacze oparli się na danych brytyjskiego odpowiednika Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika z nich, że od lat to monety odpowiadają za większość sytuacji, które wymagały interwencji medyków w usuwaniu ciał obcych u dzieci. W przypadku dziewczynek i chłopców w wieku do 6 lat aż 75 proc. incydentów spowodowanych było właśnie monetami.
Tymczasem w latach 2012-2022 odnotowano 29-proc. spadek liczby interwencji medycznych związanych z usuwaniem ciał obcych. Badacze podkreślają, że zjawisko to może mieć wiele przyczyn, ale jedną z nich z całą pewnością jest spadek popularności gotówki wśród brytyjskich rodziców.
Wielka Brytania należy do grona światowych liderów w wykorzystaniu bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Już w 2015 r. udział transakcji gotówkowych we wszystkich płatnościach detalicznych spadł poniżej 50 proc. Najpopularniejszym narzędziem płatniczym, podobnie z resztą jak i w Polsce, stały się tam karty debetowe, a liczba transakcji wykonywanych za ich pomocą potrafi się podwoić w ciągu zaledwie roku.
Źródło: Bankier.pl