Kolejne wydarzenie z tego cyklu już za niecałe trzy tygodnie
Już za niecałe trzy tygodnie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast. Tym razem poświęcone będzie technologii blockchain i jej stosowaniu w branży finansowej. A ostatnie miesiące przyniosły sporo takich przykładów na polskim rynku, o czym regularnie możecie czytać w serwisie cashless.pl. Mam na myśli m.in. platformę umożliwiającą sporządzanie oraz udostępnianie wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu, przygotowaną przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Z informacji KDPW wynika, że firma zamierza rozwijać swoje kompetencje w obszarze technologii blockchain, czemu służyć ma m.in. porozumienie zawarte w tej sprawie z KIR-em. Na jego mocy powstanie m.in. piaskownica do testowania nowych rozwiązań fintechowych. KIR wcześniej zawarł już podobne porozumienie z Komisją Nadzoru Finansowego.
Tymczasem KIR jest współautorem kilku innych wdrożeń wykorzystujących blockchain prywatny. Mam na myśli np. system do trwałego nośnika zastosowany przez PKO i BNP Paribas. Natomiast podobny system wprowadzony przez Alior Bank wykorzystuje blockchain publiczny Ethereum. Z kolei firma Atende przygotowała rozwiązanie do przechowywania dokumentów oparte o blockchain wdrożone przez kilka banków spółdzielczych, m.in. z Szepietowa.
Jak widzicie zastosowań łańcucha bloków w polskiej branży finansowej jest już trochę i prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej. W jakich obszarach daje on szansę na obniżenie kosztów działalności instytucji? Jak może pomóc w poprawie jakości obsługi klientów? Jak instytucje, które już wdrożyły systemy oparte o blockchain, korzystają na tym? Jak dzisiejsze doświadczenia z wdrożeniami tej technologii można wykorzystać w przyszłości? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukać będą uczestnicy najbliższego Cashless Breakfast.
Przypomnę, że kolejne wydarzenie z tego cyklu, poświęcone technologii blockchain w branży finansowej, odbędzie się 5 listopada w warszawskim Hotelu Bristol. Swój udział potwierdzili już m.in. Magdalena Borowik, doradca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Michał Legumina, dyrektor działu innowacji i rozwoju Atende czy Tomasz Sienicki, menedżer ds. strategii technologii blockchain w Aliorze.
Natomiast relację wideo z poprzedniego Cashless Breakfast, poświęconego otwartej bankowości, możecie zobaczyć poniżej: