Dzięki temu wkrótce Izba będzie mogła rozliczać transakcje bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów realizowane kartami wydanymi w Polsce
Z nieoficjalnych informacji wynika, że SPK, nad którym pracuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, uzyskał już odpowiedni status w MasterCardzie, a wkrótce zakończy się procedura certyfikacji w Visie. Biuro prasowe KIR-u na prośbę o potwierdzenie tych informacji odpowiedziało wymijająco. – Uzyskaliśmy już stosowne certyfikacje. Jednak w związku z tym, że są to procedury stron trzecich, to bez uzgodnienia z nimi nie możemy ich wymieniać – napisano nam w odpowiedzi na pytanie w tej sprawie.
Jeśli wszystkie wymogi formalne dla SPK zostaną spełnione, KIR będzie mogła zaproponować działającym w Polsce bankom procesowanie transakcji kartami obu organizacji płatniczych. Pojawia się jednak pytanie, po co, skoro systemów rozliczeniowych jest już kilka, a rynek w tym zakresie został zagospodarowany.
Szukając odpowiedzi na to pytanie nie sposób zapomnieć o coraz bardziej realnych planach powołania polskiej sieci bankomatowej oraz lokalnej karty płatniczej. W serwisie Cashless kilkukrotnie pisał o tym ostatnio Jacek Uryniuk. W obu przypadkach rozliczanie transakcji miałoby się odbywać właśnie poprzez system KIR. Natomiast w przypadku transakcji zagranicznych przechodziłyby one przez systemy międzynarodowe. Będzie to możliwe dzięki wchodzącym w życie w przyszłym roku przepisom zabraniającym organizacjom płatniczym blokowania tego typu rozwiązań.
Co ciekawe Polska nie jest jedynym rynkiem, na którym mówi się o powołaniu lokalnego systemu kartowego. Ponoć bardzo blisko zastosowania tego rozwiązania jest także Turcja. Warto przy tym wspomnieć, że zarówno Turcja jak i Polska to dwa rynki, które szybko adoptują nowe technologie w segmencie płatności, a spore zasługi w tym zakresie mają MasterCard i Visa. To te organizacje wypromowały tu przecież płatności zbliżeniowe.