Nowelizacja ustawy, wprowadzającej ten pomysł w życie, czeka już tylko na podpis prezydenta
O nowym rozwiązaniu pisze obszernie Dziennik Gazeta Prawna. Już od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy zyskają indywidualny numer rachunku bankowego w urzędzie skarbowym, na który będą wpłacać należności z tytułu PIT, CIT, VAT oraz należności niepodatkowe. Ministerstwo Finansów planuje wkrótce uruchomić kampanię informacyjną w tej sprawie.
Indywidualne numery rachunków od 1 stycznia 2018 r. funkcjonują już w rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a projekt ich wprowadzenia nazwany e-składką został okrzyknięty sukcesem. Przedsiębiorcy wpłacają składki na jedno konto zwykłym przelewem, a następnie to ZUS zajmuje się ich rozksięgowaniem na poszczególne fundusze ubezpieczeniowe. Dzięki temu liczba pomyłek drastycznie spadła, a zaległości z tytułu nieterminowych wpłat składek zmniejszyły się o kilka miliardów złotych.
Pomysłodawcy wprowadzenia indywidualnych numerów rachunków w rozliczeniach z urzędami skarbowymi liczą na powtórzenie tego sukcesu. Obecnie każdy urząd skarbowy w Polsce ma własne rachunki a do tego różne do podatków dochodowych, VAT-u, podatku od czynności cywilno-prawnych, itd. W ten sposób np. zmiana miejsca zamieszkania oznacza zmianę numerów kont, na które należy przekazywać należności wobec skarbówki. Po 1 stycznia 2020 r. ta niedogodność zniknie.
Ponadto niezależnie od rodzaju zobowiązania przekazywać się je będzie na jeden numer rachunku. Urząd skarbowy zajmie się rozliczeniem, pokrywając zobowiązania od najstarszego. Dla podatników posiadających zaległości może to oznaczać, że z bieżących wpłat w pierwszej kolejności pokrywane będzie zadłużenie z poprzednich okresów rozliczeniowych. Ustawa wprowadzająca nowe rozwiązanie została przyjęta przez parlament i czeka na podpis prezydenta.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna