Dokumenty uprawniające do dostępu do produkcyjnego API Santandera złożyło 14 podmiotów
Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej prezes Santandera w Polsce, Michał Gajewski mówił o tym, jak bardzo kierowana przez niego instytucja zaawansowana jest w budowie tzw. otwartej bankowości. Gajewski przypomniał, że w pierwszej połowie czerwca Santander udostępnił produkcyjną wersję swojego interfejsu API. Do tej pory chęć korzystania z niego wyraziło 78 podmiotów. 14 z nich przedstawiło odpowiednie dokumenty w tej sprawie, a dwie już testują to rozwiązanie.
Przypomnę, że koncepcję otwartej bankowości wprowadza dyrektywa PSD II. Na podstawie jej przepisów banki zobowiązane są do umożliwienia uprawnionym podmiotom dostępu do rachunków swoich klientów. Mogą to zrobić albo przez interfejs API albo poprzez interfejs kliencki (tzw. opcja fallback). Większość liczących się banków na polskim rynku wybrała dostęp przez API. Za pomocą tego interfejsu tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy, będą mogły świadczyć m.in. usługi płatnicze.
Jak powiedział Michał Gajewski, kierowany przez niego bank otrzymał już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zmianę statutu, który wprowadza możliwość zarządzania prowadzonymi tu rachunkami za pośrednictwem serwisów transakcyjnych innych banków. Zdaniem prezesa Santandera ma to być możliwe jeszcze w tym roku.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej władze Santandera zdradziły też plany odnośnie do uruchomienia pierwszego oddziału w formule Work Cafe. Przypomnę, że według wcześniejszych deklaracji zarządu instytucji pierwsza tego typu placówka miała wystartować już w marcu 2019 r. Terminu tego nie udało się jednak dotrzymać. Aktualnie bank planuje ruszyć z Work Cafe przed końcem września tego roku. A czym będzie Work Cafe? Więcej na ten temat tutaj.