Co ciekawe system opracowany przez Atende korzysta też z technologii WORM przedstawianej często jako konkurencja blockchainu
Polska spółka informatyczna Atende pochwaliła się w dzisiejszym komunikacie prasowym wdrożeniem systemu cyfrowego trwałego nośnika w Spółdzielczym Banku Rozwoju z Szepietowa. Zgodnie z wymogami stawianymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na trwałym nośniku banki powinny wysyłać do klientów takie dokumenty jak np. nowe cenniki czy regulaminy. Ma to zapewniać niezmienność treści oraz dostęp do dokumentów także po rozwiązaniu przez klienta umowy z bankiem.
Jak głosi komunikat Atende, opracowany przez firmę system trwałego nośnika wykorzystuje technologię blockchain. W ramach umowy w SBR zostanie wdrożone rozwiązanie Atende ChainDoc, Aplikacja Podpisu oraz Internetowy Panel Klienta (IPK). Utrwalone dokumenty będą przechowywane w centrach danych firmy EXEA w ramach usługi WORMaaS oraz udostępniane klientom przy wykorzystaniu istniejącej platformy bankowości elektronicznej.
Z komunikatu Atende wynika więc, że firma zdecydowała się wykorzystać w swoim rozwiązaniu także technologię WORM przedstawianą często w kontekście trwałego nośnika jako konkurencja dla blockchaina. Część specjalistów jest zdania, że trwały nośnik oparty o blockchain prywatny (jak w przypadku rozwiązania Atende), nie jest w stanie spełnić wymogów prawnych gdyż dokument źródłowy przechowywany jest w ograniczonej liczbie kopii, które "łatwo" zmienić. Zastosowanie WORM do przechowywania dokumentów źródłowych może więc rozwiązać problem.
WORM to rodzaj serwera, który uniemożliwia zmianę raz zapisanego na nim pliku. Większość banków działających na polskim rynku zdecydowała się wykorzystać do rozwiązania problemu trwałego nośnika właśnie WORM. Tak zrobiły m.in. mBank, Santander, Pekao, Millennium czy ostatnio Getin, który podpisał umowę z firmą Hitachi.
Kilka banków, w tym PKO i BNP Paribas, przy budowie systemu do cyfrowej dystrybucji dokumentów postawiło na tzw. blockchain prywatny. Wdrożyły one system zbudowany przy współpracy z KIR-em. Natomiast Alior wprowadził trwały nośnik oparty o blockchain publiczny Ethereum. Więcej na temat różnic między tymi dwoma rozwiązaniami możecie przeczytać tutaj.