Przelew Blik na prośbę od innego użytkownika systemu to usługa, która ma szansę ukrócić zjawisko coraz częstszych oszustw "na Blika"
ING Bank Śląski opublikował wczoraj nową treść regulaminu bankowości elektronicznej, który zacznie obowiązywać jego klientów 4 sierpnia bieżącego roku. W dokumencie znalazła się informacja o podwyższeniu z 200 do 500 zł limitu pojedynczego przelewu na telefon Blik. Podwyżka była wyczekiwana przez klientów od dawna, bo obowiązujący obecnie limit w ING jest najniższy na rynku. Większość banków pozwala wysyłać jednorazowo na telefon właśnie co najmniej 500 zł.
W regulaminie ING, jaki zacznie obowiązywać w sierpniu, znajdziecie też nową funkcję Blika. Chodzi o przelew na prośbę innego użytkownika systemu. Usługa będzie umożliwiała wysłanie przez jednego blikowicza do innego, do jego mobilnej aplikacji bankowej, prośby o pieniądze wraz z tytułem oraz kwotą przelewu. Odbiorca takiej wiadomości będzie mógł ją zaakceptować, a wówczas środki znajdą się na rachunku tego, kto prosił o pieniądze. Trzeba jednak podkreślić, że choć nowa usługa znalazła się w anonsowanym właśnie regulaminie ING, bank zastrzegł, że może być dostępna później niż 4 sierpnia.
Wydaje się, że nowy pomysł wprowadzany przez ING jest nie tylko kolejnym etapem rozwoju przelewów P2P (na numer telefonu odbiorcy), ale także próbą poradzenia sobie z rosnącym zjawiskiem oszustw "na Blika". Przypomnę, że klienci banków coraz częściej padają ofiarami złodziei, którzy po przejęciu kontroli nad czyimiś profilami w portalach społecznościowych, proszą znajomych ofiar o pożyczki poprzez Blika. Otrzymując kod wykorzystują go w bankomacie i znikają z pieniędzmi. Przelew na prośbę to doskonałe narzędzie do szybkiego przekazania pożyczki minimalizujące jednocześnie ryzyko kradzieży. Środki z przelewu na prośbę nie trafią do byle kogo, tylko na rachunek pożyczkobiorcy, powiązany w systemie banku z jego numerem telefonu.
Natomiast w nowym regulaminie bankowości elektronicznej ING znalazły się także zapisy dotyczące opisywanych przeze mnie już wcześniej nowości. Chodzi m.in. o możliwość autoryzacji transakcji zlecanych w oddziałach za pośrednictwem haseł jednorazowych i podpisu elektronicznego. W nowym regulaminie ING potwierdza też chęć wycofania usługi Halo Śląski. Więcej o tym tutaj.