Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Efekt 500 plus? Duży wzrost sprzedaży kart kredytowych. Szósty miesiąc z rzędu

Z danych BIK wynika, że najszybciej rośnie sprzedaż kredytówek z najniższymi limitami, co sugeruje wejście na rynek zupełnie nowej grupy klientów

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało swój newsletter kredytowy, w którym przedstawia analizę sytuacji m.in. na rynku kart kredytowych w marcu bieżącego roku. Z dokumentu wynika, że w ubiegłym miesiącu banki wydały ponad 108 tys. kart z limitami o wartości 635 mln zł. Oznacza to wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego o niemal 26 proc. pod względem liczby kart i o ponad 31 proc. pod względem wartości limitów.

Przeczytajcie także: mBank wieszczy koniec tradycyjnych kart

Co ciekawe marzec jest już szóstym miesiącem z rzędu, w którym BIK odnotowuje poprawę na rynku kart kredytowych. Dzięki temu liczba kart jak i przyznanych za ich pośrednictwem limitów wzrosła mocno w całym I kw. bieżącego roku w porównaniu z I kw. 2018 r., odpowiednio o ok. 21 proc. i 29 proc. Skąd bierze się taka dynamika?

BIK nie daje na to pytanie prostej odpowiedzi. Pewne wnioski wyciąga jednak na podstawie analizy wysokości kredytów, które za pomocą kart są udzielane. Najwyższą dodatnią dynamikę przyznawanych limitów na kartach kredytowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowano w przypadku kart o limitach w przedziale 1-2 tys. zł, odpowiednio 56,8 proc. oraz 53,6 proc. – Czyżby na rynek kart kredytowych weszły osoby o niższych dochodach, co może być konsekwencją wzrostu ich dochodów wynikających zarówno ze wzrostu wynagrodzeń, jak i transferów socjalnych? Wcześniejsze dochody uniemożliwiały im korzystanie z tego produktu kredytowego – pyta prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Przeczytajcie także: Zbliżeniowy cashback nie tylko w Pekao

Obserwowanego przez BIK odbicia na rynku kredytówek na razie nie widać w statystykach Narodowego Banku Polskiego. Z jego danych wynika, że na koniec ubiegłego roku Polacy mieli w portfelach 5,9 mln kredytówek, zaledwie kilkadziesiąt tysięcy sztuk więcej niż na koniec 2018 r. W najlepszym dla kart kredytowych w Polsce roku 2009 było ich na rynku prawie 11 mln sztuk. Od tamtego czasu ich liczba spada ze względu m.in. na czyszczenie przez banki portfeli kart nieużywanych i ostrożniejsze wydawanie nowych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies