W III kw. bieżącego roku swoje sieci bankomatów zmniejszyły m.in. Euronet, PKO i ING
Z danych udostępnionych przez banki wynika, że na koniec września na polskim rynku funkcjonowało 22837 bankomatów. To o ponad 120 mniej niż w czerwcu oraz nieznacznie więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Wygląda więc na to, że kwartalny wzrost liczby urządzeń zanotowany w czerwcu po kilku okresach spadków był jednorazowy, a w III kw. rynek wrócił do negatywnego trendu.
Największą siecią bankomatów na polskim rynku niezmiennie pozostaje Euronet. We wrześniu zarządzał 7247 maszynami. W liczbie tej znajdują się też bankomaty współpracujących instytucji takich jak Alior, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricole, Deutsche Bank, Euro Bank, Getin, Idea, mBank, Plus, Raiffeisen Polbank i Kasa Stefczyka. W porównaniu z czerwcem liczba bankomatów Euronetu zmniejszyła się o 111.
Drugą pod względem liczebności siecią bankomatów dysponuje firma IT Card. We wrześniu miała ich 3757 – o 69 więcej niż w czerwcu. W tym wypadku, podobnie jak i w Euronecie, są to nie tylko bankomaty własne, ale i urządzenia banków współpracujących takich jak BGŻ BNP Paribas, Getin, ING, mBank, Bank Polskiej Spółdzielczości (w tym banki spółdzielcze zrzeszone w BPS). Na trzeciej pozycji w rankingu największych sieci bankomatów znajduje się PKO. Bank ten miał 3114 bankomatów i w ciągu kwartału zmniejszył ich liczbę o 33.
Nie udało mi się uzyskać informacji na temat aktualnej liczby bankomatów posiadanych przez Aplit. Przypomnę, że firma ta część swoich urządzeń sprzedała Euronetowi, ale dotąd tylko kilka z nich faktycznie zmieniło właściciela. W tabeli podaję więc szacunki dla sieci Global Cash i SKOK24 dokonane na podstawie informacji na stronach internetowych obu spółek. W liczbie bankomatów podanych dla banku BPS ujęto również urządzenia banków spółdzielczych z Brodnicy, Sanoka i Krakowa.
Jeżeli by zastanawiać się nad przyczyną zmniejszania się liczby bankomatów na rynku, to pewnie czynników o tym decydujących jest kilka. Na pewno wpływ na to ma choćby spadająca liczba oddziałów bankowych, przy których zwykle usytuowane są urządzenia należące do banków. Nie bez znaczenia są też zmieniające się zachowania klientów, którzy z bankomatów korzystają rzadziej, choć wartość podejmowanej przez nich gotówki wciąż rośnie.